Usługi detektywistyczne w Polsce – w jakich sytuacjach się przydają? Choć dla wielu z nas zatrudnienie prywatnego detektywa to ponura ostateczność, niektóre sytuacje życiowe zmuszają do przełamania niechęci i sięgnięcia po profesjonalne usługi detektywistyczne. Jaki jest zakres działalności prywatnych śledczych? W jakich sytuacjach warto jest się zwrócić o pomoc do prywatnego detektywa? W poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytania przygotowaliśmy przegląd tych mniej i bardziej popularnych usług detektywistycznych, zarówno z zakresu spraw rodzinnych, jak i osobistych oraz biznesowych.

Sprawy rodzinne, czyli testy na ojcostwo i rozwody

Zdecydowanie najczęstszym rodzajem zleceń przyjmowanych przez prywatnych detektywów związana jest ze sprawami rodzinnymi, w szczególności związanymi z testami na ojcostwo oraz przygotowaniem dowodów na potrzeby postępowań rozwodowych. Większość firm detektywistycznych oferuje tanie i skuteczne badania DNA na podstawie różnego rodzaju wymazów, które stanowią skuteczny sposób dla ojca na upewnienie się co do kwestii ojcostwa dziecka. Procedura ta jest wygodna (wymaga pobrania wymazu od dziecka i ojca, a następnie przesłanie go do laboratorium), a także niezwykle szybka – otrzymanie wyników badań następuje zazwyczaj po trzech lub czterech dniach. Drugą grupą spraw oferowanych w ramach usług detektywistycznych jest zbieranie i dokumentowanie materiałów do postępowań rozwodowych. Skorzystanie z oferty prywatnych śledczych pozwala zebrać twarde dowody (filmy, zdjęcia, nagrania audio) na zdradę partnera, a także ustalenie tożsamości jego kochanek. Detektywi oferują przede wszystkim dyskrecję i profesjonalizm, dzięki czemu można skorzystać z ich usług bez ryzyka przekazania niewygodnych informacji partnerowi. Większość firm detektywistycznych posiada także zaprzyjaźnione kancelarie adwokackie, które specjalizują się w prowadzeniu procesu rozwodowego, co stanowi gwarancję udanego i bezbolesnego rozwodu.

Śledzenie ludzi i miejsc

Kolejną niezwykle popularną grupą usług detektywistycznych jest obserwacja konkretnych osób lub miejsc. Prywatny detektyw w dyskretny sposób śledzi wówczas wybraną osobę, dokonując dokumentacji fotograficznej i filmowej ze wszystkich dziedzin aktywności życiowej śledzonego. Takie usługi warto jest wykupić w przypadku podejrzeń dotyczących nieuczciwości bliskiej rodziny lub kontrahentów biznesowych. Istnieje także możliwość obserwowania konkretnego miejsca (np. siedziby firmy, domu rodzinnego lub mieszkania współmałżonka), albo nawet monitoringu konkretnego przedmiotu (np. luksusowego samochodu). Z każdej prowadzonej obserwacji detektywi sporządzają dokumentację przeznaczoną na potrzeby ewentualnego postępowania sądowego, zarówno na gruncie prawa cywilnego, jak i karnego.

Wykrywanie podsłuchów i zapewnienie prywatności

Usługi detektywistyczne w Polsce - w jakich sytuacjach się przydają?
Usługi detektywistyczne w Polsce – w jakich sytuacjach się przydają?

W ofercie firm detektywistycznych znajduje się także wykrywanie podsłuchów oraz niepożądanego, zakamuflowanego monitoringu. Z tego rodzaju usług detektywistycznych warto jest skorzystać w przypadku podejrzeń związanych zarówno z życiem prywatnym (podłożenie podsłuchu w mieszkaniu), jak i przede wszystkim biznesowym. Szpiegostwo przemysłowe to wciąż niezwykle popularna gałąź działalności przestępczej, a nieuczciwa konkurencja, szczególnie w drapieżnych segmentach rynku, w celu uzyskania przewagi może posuwać się do działań tak dramatycznych jak nielegalne podsłuchy. Skorzystanie z usług detektywistycznych daje pewność usunięcia niechcianych podsłuchów i zapewnienia cennej prywatności, zarówno w życiu prywatnym, jak i w działalności zawodowej związanej z prowadzeniem biznesu.

Poszukiwanie osób

Choć poszukiwanie osób przez prywatnych śledczych nie jest aż tak popularne, w ofercie większości firm detektywistycznych znaleźć można zlokalizowanie konkretnych osób. Profesjonalni detektywi mogą okazać się pomocni zarówno przy poszukiwaniach osób zaginionych (przepracowana polska policja często nie przykłada do zaginięć wystarczającej wagi), w których dokonać mogą przełomu, jak i przy ustaleniu miejsca zamieszkania lub pochówku członków rodziny, a także podczas… poszukiwań dłużnika uchylającego się przed zapłatą. Ten rodzaj usług detektywistycznych powiązany jest także z wywiadem majątkowym umożliwiającym ustalenie faktycznego majątku dłużnika i ułatwiającym ściąganie wierzytelności na drodze postępowania sądowego. Profesjonalny detektyw opracuje wykaz majątku dłużnika, a także dokładnie przeskanuje jego źródła dochodów w poszukiwaniu nielegalnej, ukrytej przed Urzędem Skarbowym działalności zarobkowej. Skorzystanie z usług detektywistycznych jest w tym przypadku przydatne nie tylko dla osób fizycznych, ale też prawnych – śledczy ustali, czy kontrahent nie wywiązał się z warunków umowy nie ze względu na sytuację losową, a w wyniku celowego oszustwa i działań na szkodę firmy.

Profesjonalne usługi detektywistyczne stanowią rozwiązanie wielu skomplikowanych problemów, z którymi z pozoru nie da się poradzić. Niezależnie od tego, czy szukasz dowodów na zdradę partnera, chcesz zapewnić sobie prywatność, czy może potrzebujesz zlokalizować dłużnika, warto jest zwrócić się do firmy detektywistycznej o wycenę zlecenia.