Adwokat do prawa medycznego – kiedy po niego sięgnąć oraz w jaki sposób go znaleźć? Nie będąc prawnikiem z prawem zazwyczaj nie chcemy mieć zbyt wiele wspólnego – zwłaszcza, że każdy z nas rozprawy w sądzie kojarzy z kłopotami. Bywa jednak tak, że uszczerbek na zdrowiu, którego doznaliśmy nie jest winą ani naszą, ani naszego ciała, a raczej… błędu lekarza. Wtedy musimy sięgnąć po usługi osoby, która nie tylko będzie posiadała biegłość w prawie, ale też będzie obeznana w temacie medycyny, który jest na tyle szeroki, że ciężko go tak naprawdę objąć umysłem (przede wszystkim ze względu na jego rozgałęzienie tematyczne).
Taką osobą jest adwokat do prawa medycznego. Czy jest on jednak w stanie reprezentować wyłącznie pacjentów? Czym powinien się cechować i kiedy po niego sięgnąć, a wreszcie gdzie go odnaleźć? Na tym wszystkim skupimy się w naszym artykule.
Kiedy powinniśmy sięgnąć po adwokata do prawa medycznego?
Adwokat do prawa medycznego jest osobą, po którą najczęściej sięgają lekarze oskarżeni o błąd lekarski. Jak wiadomo, często niepożądane efekty są wynikiem przypadku lub też reakcji organizmu konkretnego pacjenta – w wielu przypadkach jednak to właśnie lekarza oskarża się o “całe zło”. Adwokaci tego typu są często zatrudniani przez prywatne gabinety medyczne celem świadczenia stałych usług im właśnie – nie tylko związanych z prowadzeniem spraw w sądzie, ale też chociażby dostarczaniem sprawdzonych porad prawnych.
Z uwagi na specyfikę i branżę, w jakiej się obraca, adwokat do prawa medycznego swoje usługi może proponować również poszkodowanym pacjentom. Wszystko zależy jednak od tego, dla której kancelarii prawnej pracuje i czy ona mu to na to pozwala. Jego wiedza jednak pozwala mu stanąć po każdej ze stron sporu.
Czym powinien cechować się adwokat od prawa medycznego?
Adwokat do prawa medycznego nie jest zwykłym prawnikiem – i to należy powiedzieć już na samym początku. To ktoś, kto musi posiadać ogromne doświadczenie i zaznajomienie nie tylko z tematyką prawa (w dodatku związaną z różnymi jego dziedzinami, gdyż większość z nich związana jest z błędami lekarskimi), ale i medycyną. Ta z kolei jest dziedziną bardzo rozległą, z mnóstwem specjalizacji w jej obrębie. Aby więc to wszystko zebrać do kupy, adwokat parający się prawem medycznym powinien więc wykazywać się przede wszystkim:
- indywidualnym podejściem – adwokat do prawa medycznego, podobnie, jak każdy inny prawnik, powinien podchodzić do każdego klienta w sposób jak najbardziej indywidualny – zwłaszcza, że błędy lekarskie są równie zróżnicowane, co zarzuty stawiane lekarzom przez pacjentów; adwokat tego typu musi więc elastycznie dopasowywać się do problemów indywidualnego klienta;
- doskonałą znajomością prawa – adwokat działający w branży medycznej musi doskonale znać prawo – i to nie tylko cywilne, ale i karne, prawo pracy czy też prawo międzynarodowe; każdy rodzaj prawa ma bowiem związek z medycyną i może mieć ścisłe powiązanie z konkretną sprawą;
- rozeznaniem w zakresie konkretnej branży medycznej – jak wiadomo, błędów lekarskich mogą dopuścić się zarówno stomatolodzy (na przykład wyrywając zęba, który wcale tego wyrywania nie wymagał), ale też ginekolodzy, kardiolodzy czy inni specjaliści; właśnie dlatego adwokat do prawa medycznego nie ma prostego zadania do wykonania – musi bowiem być zaznajomiony z konkretną specjalizacją medyczną; zwłaszcza, że to w jej obrębie będzie działał, broniąc lekarza czy też pacjenta (w zależności od rodzaju pracy, której się podjął);
- lojalnością i dyskrecją – obie te cechy są podstawowymi, które powinien posiadać każdy prawnik – nie tylko ten specjalizujący się w prawie medycznym; jako że będą mu przekazywane wszelkiego rodzaju szczegóły dotyczące zarówno przebiegu leczenia wybranych chorób czy też wykonywania określonych operacji, jak i samych pacjentów czy lekarzy, absolutną podstawą jest tutaj dyskrecja i tajemnica zawodowa.
- prawnik Saska Kępa
- adwokat od podziału majątku Warszawa
- podział majątku adwokat Warszawa
Jak znaleźć adwokata do prawa medycznego?
Chcąc znaleźć adwokata do prawa medycznego, pierwszym krokiem, którego powinniśmy się podjąć jest zasięgnięcie tak zwanego języka, a zatem popytać znajomych, którzy w przeszłości borykali się z problemami natury zdrowotnej, u których podstaw leżał właśnie błąd lekarski. W podobny sposób powinni do tego podejść również lekarze – jeśli oczywiście przychodnia, w której działają nie zatrudni już adwokata tego typu.
Jeżeli jednak nie posiadamy takich znajomych ani nikogo, kto mógłby nam polecić, możemy sięgnąć do Internetu, który współcześnie stanowi swoiste kompendium wiedzy na każdy temat. Warto też po prostu odwiedzić kilka kancelarii i podpytać o tego typu usługi.
Podsumowanie
Adwokat od prawa medycznego jest osobą, na której spoczywa wielka odpowiedzialność. Jako że zawsze musi radzić sobie ze sprawami ściśle związanymi ze zdrowiem ludzi (a często również z ich życiem), nie może się mylić, a olbrzymią wiedzę musi wykazywać nie tylko w zakresie prawa, ale i medycyny, ściśle związanej z konkretną branżą, której dotyczy dany przypadek. Właśnie dlatego nigdy nie bagatelizujmy jego wyboru, starając się dokonać go w sposób jak najbardziej wybredny.