Regularnie spotykamy się z pojęciem rehabilitacji, jednak często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym właściwie ona jest. Jak wiadomo, ma za zadanie poprawę kondycji i sprawności fizycznej osoby chorej lub tej, która jest po operacji lub zabiegu. Co ciekawe, wszelkie zajęcia rehabilitacyjne mogą odbywać się zarówno w domu, jak i w szpitalu, gdzie osoba kontrolowana jest przez rehabilitanta. Czym dokładnie jest rehabilitacja rehabilitacja-24.pl/? Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa? Co to rehabilitacja kardiologiczna i czym się charakteryzuje? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników

Co to jest rehabilitacja?

Próbując zdefiniować rehabilitację, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewne wsparcie, które kierowane jest przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną. Ma za zadanie skuteczne przywrócenie całościowej lub jedynie częściowej sprawności. Forma rehabilitacji zależy przede wszystkim od tego, z jakim problemem pacjenta mamy do czynienia. Możemy wyróżnić chociażby rehabilitację po zawale serca, złamaniu kończyny, udarze mózgu, a także wiele innych. Co ciekawe, z tego typu zabiegów korzystają również osoby, które mają problemy pourazowe, a także po złamaniach, co przyspiesza proces regeneracji. To właśnie dzięki rehabilitacji możliwy jest błyskawiczny powrót do całkowitej sprawności.

Polecamy :

Rehabilitacja kręgosłupa

Z pewnością jeśli kiedykolwiek słyszeliśmy o rehabilitacji, kojarzy nam się ona z kręgosłupem. Jest to bardzo istotny element leczenia zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych. W jakich przypadkach jest zalecana w sposób szczególny? Przede wszystkim po operacjach, urazach i w dyskopatii. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowany proces, jednak wymaga ciężkiej pracy po obu stronach. Rehabilitacje bywają bolesne i wyczerpujące, jednakże są konieczne, aby robić jakiekolwiek postępy. Na czym więc polega rehabilitacja kręgosłupa? W tym przypadku istotne jest oddziaływanie na odpowiednie odcinki. Sztuką jest dostosowanie odpowiedniej siły fizycznej. Z reguły nie obędzie się bez zastosowania hydroterapii, kąpieli solankowych, a także różnych masaży, jak chociażby wirowych, natryskowych i podwodnych. Działania te mają charakter rozluźniający i uspokajający mięśnie. Dodatkowo możemy liczyć na znacznie pobudzenie ukrwienia skóry. Coraz częściej stosowaną metodą rehabilitacji jest tzw. “krioterapia”. Polega ona na tym, że wykorzystuje się niskie temperatury po to, aby uzyskać odpowiedni, pożądany efekt leczniczy. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że ów zabieg stosuje się zarówno miejscowo, jak i ogólnie, czyli całościowo.

Rehabilitacja kardiologiczna – czym się charakteryzuje?

Rehabilitacja kardiologiczna to pewne działania, które mają na celu ułatwienie dążenia do pełnej aktywności zarówno fizycznej i psychicznej, a także zredukowanie ryzyka niebezpiecznych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Najczęściej do tego typu rehabilitacji dochodzi w przypadku, kiedy osoby posiadają chorobę niedokrwienną serca lub są po zawale. Powinno rozpoczynać się ją możliwie jak najszybciej, chwilę po tym, jak stan zdrowia się ustabilizuje. Stopień intensywności ćwiczeń z dnia na dzień powinien być zwiększany. Z reguły rehabilitację kardiologiczną można podzielić na wczesną i późną. Należy podkreślić, że w każdym przypadku powinna być zarówno kompleksowa, jak i wieloetapowa. Z reguły realizowana jest w trzech odmiennych formach. Pierwszą z nich są warunki stacjonarne. W tym przypadku pacjent przebywa w ośrodku 24 godziny na dobę, pozostając pod stałą opieką specjalistów. Druga forma to ośrodek dzienny, czyli to pacjent decyduje, kiedy przyjeżdża na miejsce i odbywa poszczególne sesje rehabilitacyjne. Ostatnia formą jest oczywiście rehabilitacja w domu. W każdym przypadku to specjaliści przygotowują pewien schemat treningowy, który to jest dostosowywany do indywidualnych możliwości. Wyniki i postępy rehabilitacji sprawdzane są regularnie za pomocą badań, a także widoczne są “gołym” okiem.

Rehabilitacja po udarze

Nigdy nie wiemy, kiedy przytrafi się nam udar. Może się to stać w najmniej oczekiwanej chwili, jednak kiedy już dojdzie do takiej sytuacji, niemożliwe okazuje się cofnięcie niektórych zmian. Pomocna w tym przypadku okaże się rehabilitacja po udarze. Konsekwencjami udaru może być niesprawność ruchowa, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia i pewne zaburzenia czucia. Celem działań rehabilitacyjnych jest oczywiście błyskawiczny powrót do prawidłowego funkcjonowania. Ważne jest, aby zostały one rozpoczęte już w szpitalu, co w znacznym stopniu może poprawić efekty. Później tego typu rehabilitacja to przede wszystkim zajęcia manipulacyjne, które mają na celu znaczne poprawienie kondycji, a także rozwój mięśni dzięki wszelkim ćwiczeniom na wodzie, a nawet masażom. Możemy wyróżnić udar niedokrwienny i krwotoczny. Ten drugi jest zdecydowanie częstszy, na szczęście jest znacznie mniej groźny niż krwotoczny