Z jakimi problemami udajemy się do kliniki ortopedycznej? Ortopeda to lekarz specjalista, do którego udajemy się w przypadku nieprawidłowo funkcjonujących narządów ruchu. Chodzi przede wszystkim o uszkodzenia kręgosłupa lub kończyn po urazach. W klinice ortopedycznej lekarze zajmują się diagnozowaniem, różnicowaniem oraz leczeniem schorzeń i wad rozwojowych z tego zakresu. Ortopedia jest jedną z podstawowych specjalności lekarskich i do tego typu specjalisty najczęściej zgłaszają się osoby odczuwające ból w swoich kościach.

Duże znaczenie ma to, do jakiego lekarza się udamy. Chodzi mianowicie o to, że posiada on wystarczająco dużo doświadczenia, aby prawidłowo zdiagnozować naszą chorobę. Jest to szczególnie ważne w przypadku bardziej skomplikowanych schorzeń lub urazów. W przypadku zwykłego złamania kości praktycznie każdy ortopeda zapewni nam właściwą opiekę lekarską. Mimo wszystko warto jednak poszukać renomowanej kliniki ortopedycznej. Najlepiej udać się do takiej placówki, która jest polecane przez swoich byłych pacjentów.

Przebieg typowej wizyty u ortopedy

Pierwsze co robi lekarz podczas wizyty w klinice ortopedycznej, to przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Najczęściej zadawane pytania dotyczą przebytych urazów oraz chorób. Informacje te są pomocne podczas wystawiania wstępnej diagnozy oraz wpływają na ewentualne zlecenie dalszych badań. Ortopeda z Ortho Expert powinien sprawdzić stabilność, położenie oraz ruchomość stawów. Musi także zweryfikować stan kręgosłupa oraz całego układu kostnego. Jeśli posiadamy zdjęcia RTG, warto zabrać je ze sobą na pierwszą wizytę do ortopedy. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu, gdyż w przeciwnym razie lekarz będzie musiał zlecić ich wykonanie. Do innych badań stosunkowo często wykonywanych w klinikach ortopedycznych należą rezonans magnetyczny, badania USG oraz tomografia komputerowa. Rzadziej zlecana jest artrografia oraz artroskopia. Wszystkie te badania mają na celu dostarczenie lekarzowi informacji niezbędnych, do wybrania właściwej metody leczenia ortopedycznego. Może ono polegać na leczeniu farmakologicznym bólu, operacji lub wyłącznie unieruchomieniu uszkodzonej kończyny. Ortopeda może także zlecić fizjoterapię oraz rehabilitację.

Kiedy należy odwiedzić klinikę ortopedyczną?

Z jakimi problemami udajemy się do kliniki ortopedycznej?
Z jakimi problemami udajemy się do kliniki ortopedycznej?

Do ortopedy w Ortho Expert zazwyczaj trafiamy, jeśli doznamy urazów naszego układu ruchu. Najczęściej chodzi o zwykłe skręcenia kostki, zwichnięcia kolana lub złamania kości. Warto rozważyć udanie się do kliniki ortopedycznej, jeśli odczuwamy bóle ścięgien, mięśni oraz stawów wraz ze stanami zapalnymi. Ból kręgosłupa to również wystarczający powód, aby zdecydować się na wizytę u lekarza specjalisty. Niepokojące trzeszczenia, bóle startowe i rozruchowe, obrzęki oraz problemy z ruchomością stawów i kończyn — wszystko to warto skonsultować z ekspertem. Jeśli chodzi o małe dzieci wizyta u ortopedy dziecięcego to praktycznie obowiązkowy punkt na liście każdego rodzica. Musi on sprawdzić, czy mięśnie, stawy i szkielet dziecka rozwijają się prawidłowo. Co więcej, odkrywając wrodzone wady układu ruchu we wczesnym etapie, umożliwia przeprowadzenie skutecznej korekty w szybki sposób. Chirurdzy ortopedzi zajmują się nieprawidłowościami układu ruchowego człowieka już w okresie noworodkowym. W przeciwieństwie do typowych ortopedów, lekarze zajmujący się wyjątkowo młodymi pacjentami, specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu chorób o charakterze wrodzonym.

Co należy do obowiązków ortopedy?

Tego typu lekarz ma za zadanie rozpoznawać i leczyć nieprawidłowości układu ruchowego organizmu człowieka. Zakres pracy ortopedy jest bardzo szeroki i tym samym wymagający. Często pojawiają się nawiązania do bioinżynierii z uwagi na innowacyjne metody i narzędzia używane podczas leczenia operacyjnego. Za ich pomocą unieruchomione są stawy i kości oraz możliwe jest zespolenie odłamów tkankowych. Lekarze pracujący w klinice ortopedycznej często opatrują urazy narządów ruchu oraz wszelkie powikłania pourazowe. Oprócz tego szacuje czas rehabilitacji oraz rokowania, gdy tkanki zajęte patologią mają zostać zregenerowane. W przewlekłych zespołach bólowych stawów ortopeda ustala efektywną farmakoterapię oraz dobiera zaopatrzenie ortopedyczne. Planowanie i wdrażanie leczenia zachowawczego stanowi istotną część pracy specjalistów w klinikach ortopedycznych. Co więcej, ortopeda jest odpowiedzialny za podjęcie decyzji o ewentualnym skierowaniu swojego pacjenta do innych specjalistów. W niektórych przypadkach konieczna jest właśnie wizyta u rehabilitanta lub neurologa. Stosunkowo często lekarz zleca przeprowadzenie zabiegów fizykoterapeutycznych, takich jak elektroterapia, krioterapia, ultradźwięki lub pola magnetyczne. W klinikach ortopedycznych zatrudniani są również inni lekarze. Bardzo często ortopeda współpracuje z fizjoterapeutami, aby stworzyć efektywny program usprawniania https://ortho-expert.pl/cennik/ . Oprócz tego nadzoruje i ocenia efektywność swojej pracy i stopnia, w którym pacjent współpracuje. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych kości albo innych narządów układowych.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl