Pompy ciepła – tanie ogrzewanie – dom jednorodzinny to doskonały pomysł na komfortową przestrzeń do życia. Jednak jego ogrzewanie zwłaszcza w sezonie grzewczym to spory wydatek.  Tworzenie ciepła z wykorzystaniem tradycyjnych źródeł ciepła, np.: węgla, czy gazu jest nieekonomiczne, ponieważ cena tych paliw ciągle rośnie. Dla osób oszczędnych polecane są tańsze  i nowoczesne sposoby ogrzewania, np.: pompy ciepła, które mogą zapewnić tanią produkcję ciepła na domowe potrzeby nawet na 50 lat. W krajach Europy Zachodniej nawet jedna trzecia domów ogrzewana jest przy zastosowaniu pompy ciepła. W Polsce ten sposób zapewnienia ciepła w domu zyskuje nowych zwolenników.

Zalety pompy ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła można zaplanować już na etapie budowy domu. Osoba, która zdecyduje się na to rozwiązanie, zyska już na etapie budowy domu – mniejsze koszty, ponieważ nie trzeba budować komina, ani magazynu opału. Nie jest konieczne szukanie dobrej jakości paliwa za przestępną cenę. Pompa ciepła jest jednym z najtańszych źródeł ciepła i nie wymaga czasochłonnej  obsługi. Właściciel musi jedynie ustawić regulator i dostosować pracę instalacji do potrzeb domowników. Czas zwrotu inwestycji to 5-7 lat, czyli stosunkowo niewiele w porównaniu do innych reklamowanych jako „tanie” urządzeń grzewczych. Pompa ciepła może działać nawet 50 lat.  Jest uznawana za przyjazną dla środowiska i łatwo można uzyskać na jej zakup niskooprocentowany kredyt  oraz dostać dofinansowanie na inwestycję proekologiczną, mimo że pompa ciepła zasilana jest przez energię elektryczną, która w Polsce produkowana jest ze spalania węgla.  W celu pozyskania 1 kW ciepła z pompy ciepła trzeba zużyć o wiele mniej węgla niż dla 1 kW z kotła/pieca elektrycznego lub węglowego. Niektórzy użytkownicy pompy pozyskują energię z  odnawialnych źródeł, np.: fotowoltaiki, więc zasilają urządzenie „zielonym prądem”. Udział ekologicznej energii wzrasta, co oznacza, że w przyszłości pompa ciepła będzie zasilana prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł.

Samodzielne ogrzewanie

Eksperci z zakresu ogrzewania przekonują, że pompa ciepła może być samodzielnym ogrzewaniem stosowanym w budynku lub dodatkowym dostarczycielem ciepła we „współpracy” z kolektorem słonecznym, kominkiem z płaszczem wodnym oraz z kotłem olejowym, gazowym lub na paliwo stałe. Pompa ciepła w lecie może chłodzić budynek, podnosząc komfort domowników i ułatwiając im przeżycie upałów. Jest to alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym, gazem płynnym lub ziemnym. Średnia cena pompy ciepła to 33 tysiące. W związku z różnorodnymi dotacjami na zmianę tradycyjnego ogrzewania na proekologiczne, koszt założenia urządzenia jest niższy. Dodatkowym plusem jest przyczynianie się do ochrony środowiska naturalnego. Pompa ciepła jest bardzo dobrym  rozwiązaniem do ogrzania nowych, energooszczędnych budynków, w których już na etapie budowy zadbano o to, aby docieplić budynek. Najlepiej, jeżeli nowy budynek, który ogrzewany będzie pompą miał zamontowane ogrzewanie ścienne lub podłogowe. W przypadku połączenia pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym, do zapewnienia optymalnej temperatury nawet w mroźne dni, powinna wystarczyć woda grzewcza o temperaturze 35-40°C.  Aby pompa pracowała wydajnie i oszczędnie musi być w budynku odpowiednio przygotowana instalacja.

Pompa ciepła w starszych budynkach

Jest możliwe, aby pompa ciepła była stosowana w starszych budynkach, ale muszą zostać one ocieplone i trzeba w nich koniecznie wymienić okna. Powyższe działania zatrzymują ciepło w budynku. Jeżeli mamy wcześniej podłączoną inną instalację cieplną, np.: kocioł na paliwo stałe, to korzystne jest przebudowanie instalacji w taki sposób, aby pierwszym źródłem ogrzewania była pompa ciepła, bo jest tańsza w eksploatacji,  kocioł pełnił funkcję dogrzewania, kiedy zajdzie potrzeba.

Jak wybrać pompę ciepła?

Klimatyzacja – o czym należy pamiętać?Planując zakup pompy ciepła, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników: powierzchnie ogrzewanych pomieszczeń, zapotrzebowanie na c.w.u. ,rodzaj ogrzewania, zapotrzebowanie cieplne budynku. Najważniejsze jest zapotrzebowanie budynku na ciepło, które zależy od stopnia izolacyjności budynku, technologii budowlanej oraz od strefy klimatycznej. Ustalając wielkość wyżej wspomnianego współczynnika, trzeba uwzględnić straty przez przegrody, dach oraz straty wentylacyjne. W starszych budynkach należy wykonać  audyt energetyczny. Nowe domy mają dokładnie wyliczone zapotrzebowanie na ciepło. Idealnie dobrana pompa ciepła w nowym budynku może zapewnić całkowite zapotrzebowanie na ciepło. W starszych budynkach pompy  muszą współpracować z innymi źródłami ciepła. Najlepsze na rynku pompy ciepła działają nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz, nawet -25 stopni Celsjusza. Pompy ciepła szybko stają się w Polsce popularne ze względu na duże oszczędności w kosztach uzyskania ciepła. Kolejnym istotnym argumentem jest czystość w domu – urządzenie nie brudzi, nie zostawia po swojej pracy żadnych odpadów i nie emituje do atmosfery zanieczyszczeń.  Pompy ciepła to kolejny kroku ku życiu w zgodzie z naturą.