Czujnik podczerwieni – jak działa? W wielu branżach stosowane są systemy bezpieczeństwa. Jednym z nich może okazać się czujnik podczerwieni, który ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które pragną zwiększyć poziom bezpieczeństwa danego terytorium lub obiektu.

Czym dokładnie jest czujnik podczerwieni? Jakie zalety i wady czujnika podczerwieni możemy wyróżnić? Gdzie mogą być zastosowane czujniki PIR? Jakie różnice występują pomiędzy czujnikiem podczerwieni a czujnikiem mikrofalowym? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czujnik podczerwieni – co to jest?

Czujnik podczerwieni - jak działa?
Czujnik podczerwieni – jak działa?

Czujnik podczerwieni, powszechnie znany także jako czujnik PIR (Passive Infra Red), jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie podczerwieni. Jest to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane w przypadku alarmów i systemów automatyki budynkowej. Na czym jednak opiera się wykrywanie ruchu? Otóż w tym przypadku nie jest wykorzystywane zjawisko fal, kluczowe znaczenie ma precyzyjny pomiar energii cieplnej, czyli zmiany temperatury. Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w przypadku ciasnych przestrzeni. Dlaczego? Możliwe jest bowiem zmierzenie światła podczerwonego, które bije od obiektów znajdujących się w zakresie detekcji. Jest to zupełnie ta sama technologia, która powszechnie znana jest w przypadku noktowizorów. Jak zbudowany jest przeciętny czujnik podczerwieni? Najważniejszym elementem jest sensor piroelektryczny. Jest to piroelement, dzięki któremu możliwe jest wykrywanie różnych poziomów promieniowania podczerwonego. W konsekwencji sensor aktywowany jest, gdy wykryje ciepły lub zimny podmuch powietrza. Jeśli jakakolwiek osoba zdecyduje się na wejście do pomieszczenia, wówczas czujnik odczyta zaawansowane zmiany w temperaturze. Kiedy persona opuści dane miejsce, wówczas temperatura wraca do normy, co prowadzi do tego, że sensor czujnika podczerwieni dezaktywuje się. Tak więc budowa całości wbrew pozorom nie jest skomplikowana.

Zalety i wady czujnika podczerwieni

Czujnik podczerwieni posiada wiele zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim zmniejsza się zużycie energii. Okazuje się, że zaawansowane czujniki PIR są w stanie zużyć zdecydowanie mniej energii niż czujniki mikrofalowe. Rozwiązanie to jest również niezawodne, bowiem każdorazowo wykryje nawet najmniejszy ruch wewnątrz pomieszczenia. Co więcej system sprawdzi się zarówno w dzień, jak i w nocy, co tym bardziej sprawia, że bezpieczeństwo w danej lokalizacji jest zmaksymalizowane. Nie w sposób nie wspomnieć o dość atrakcyjnych kosztach. Jeśli porównamy to z czujnikami mikrofalowymi dojdziemy do wniosku, że eksploatacja jest tańsza. Nie ma idealnych rozwiązań, podobnie jest i w tym przypadku. Czujniki podczerwieni są dość wrażliwe. Dodatkowo mogą pracować jedynie w ograniczonych temperaturach. Najczęściej producenci wskazują maksymalną wartość oscylującą w granicach 35 stopni Celsjusza. Warto zwrócić uwagę na nieco mniejszy zasięg detekcji, bowiem czujniki są w stanie pracować tylko na linii w zasięgu wzroku.

Zobacz również:

Systemy wizualizacjiGdzie mogą być zastosowane czujniki PIR?

Ze względu na szereg zalet, czujniki podczerwieni mają zastosowane w wielu lokalizacjach. Doskonałym przykładem mogą okazać się wnętrza zamkniętych pomieszczeń. Do tej grupy zaliczyć możemy prywatne domy, magazyny, biura. Kolejnym miejscem są pomieszczenia z wysokim sufitem i stropem. Czujniki podczerwieni sprawdzą się w przypadku pomieszczeń z przepływem powietrza (są to m.in. korytarze czy też klatki schodowe). Gdzie jeszcze mogą być zastosowane czujniki PIR? Dość często znaleźć je możemy w miejscach z linią zasięgu wzroku. Przykładem mogą być przejścia w magazynach. Ostatnią grupą, którą warto wziąć pod uwagę, są miejsce z temperaturą niezależną od warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Jakie różnice występują pomiędzy czujnikiem podczerwieni a czujnikiem mikrofalowym?

Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, czym charakteryzuje się czujnik podczerwieni, warto dowiedzieć się, jakie różnice możemy wyróżnić porównując PIR do czujnika mikrofalowego. Przede wszystkim zmiany możemy dostrzec w przestrzeni. Przykładowo czujnik mikrofalowy sprawdzi się nieco lepiej w miejscach, gdzie przestrzeń jest otwarta, niemalże nieregularna. Jednak w przypadku korytarzy w linii prostej czy też do klatek schodowych lepiej sprawdzi się czujnik PIR. Nieco inaczej wygląda również kwestia warunków pracy. Czujnik podczerwieni pracuje w temperaturze, która maksymalnie może wynosić 35 stopni, natomiast czujnik mikrofalowy ma nieco szerszy zakres temperatury, bowiem wynosi on od -20 do nawet 45 stopni Celsjusza. Różnice występują także w zużyciu energii- czujniki podczerwieni są zdecydowanie bardziej oszczędne, co ma znaczenie dla osób, które chcą zminimalizować koszty. Jedną z ostatnich różnic jest czułość. Okazuje się, że czujnik mikrofalowy jest nieco bardziej czuły od czujnika PIR, co ma bezpośredni wpływ na skuteczność działania i na liczbę fałszywych alarmów.