Wentylacja mechaniczna jako nowoczesna technologia stosowana w budownictwie i niezwykle istotna kwestia, którą jeszcze do niedawna traktowano z przymrużeniem oka. Obecnie w nowoczesnym budownictwie stawia się na budżetowe rozwiązania, a takim jest z pewnością odzysk ciepła. Z tego też powodu inwestorzy coraz częściej decydują się na instalację rekuperacji.

Na czym polega rekuperacja?

Nowoczesny system mechaniczny z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to nowoczesny system, który zaczął być wprowadzany ze względu na niezbyt efektowną wentylację grawitacyjną, która zawodzi przy zmianach atmosferycznych, a w temperaturze poniżej 12 stopni staje się kompletnie bezużyteczna. Z kolei wspomniana wcześniej mechaniczna wentylacja działa z powodzeniem niezależnie od warunków pogodowych przez cały rok.

Jak przygotować budynek do instalacji rekuperacji?

Aby sama wentylacja odbywała się bez zakłóceń, należy odpowiednio przygotować obiekt oraz ograniczyć warunki, które spowodują utratę ciepła w pomieszczeniu. Po pierwsze w przypadku zainstalowanej już wentylacji grawitacyjnej, należy ją zakryć, by sama rekuperacja przebiegała prawidłowo. Jeśli ten istotny etap zostanie pominięty, wtedy do budynku będzie się nadal przedostawało zimne powietrze, przez co nie ma mowy o odzysku ciepłych warstw powietrza. Taka sama sytuacja tyczy się powierzchni niezaizolowanych. W takim przypadku wymagana jest wymiana okien na szczelne, a także ocieplenie poddasza.

System działania

Najważniejszym elementem mechanicznej wentylacji jest rekuperator, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła. Za ruch powietrza odpowiadają wentylatory rozmieszczone po jego obu stronach, przez co stosunek powietrza, który dostaje się do pomieszczenia oraz z niego wydostaje, jest zawsze na tym samym poziomie.

Montaż

Przed zamontowaniem rekuperacji należy przygotować rzetelny projekt, aby określić właściwą moc urządzenia, którego zadaniem będzie odzysk ciepła. W tym aspekcie istotny jest metraż budynku, rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, a także liczba mieszkańców. Jeśli wszystkie te elementy zostaną wzięte pod uwagę, nie należy obawiać się, że skuteczność rekuperacji będzie się plasować na niskim poziomie. Dlaczego warto dokonać montażu? W kontekście zaopatrzenia budynku w nowoczesne technologie wielokrotnie wraca temat odnawialnych źródeł energii, lecz w aspekcie właściwego systemu wentylacji nie wprowadzono jak dotąd lepszego rozwiązania, jakim jest rekuperacja. Przefiltrowane i świeże powietrze, odzysk ciepła to jedne z wielu zalet. Kolejną korzystną cechą jest oszczędność za ogrzewanie, odzyskiwanie ciepłych mas powietrza to często gospodarność rzędu nawet 40%. Opcja filtracji nawiewanego powietrza jest także istotna ze względu na niską jakość powietrza w Polsce. Nie ma co ukrywać, że szczegółowe badania nie wróżą niczego dobrego, a obostrzenia unijne nie powstały bezcelowo.

Filtry powietrza umieszczone wewnątrz rekuperatora oczyszczają powietrze z zewnątrz, chroniąc nasz układ oddechowy przed chorobotwórczymi czynnikami takimi jak kurz oraz pyły. Kolejną istotną informacją jest fakt, że cała mechanika wentylacji mechanicznej, a przede wszystkim jej intensywność może zostać zaprogramowana przez użytkownika w systemie tygodniowym. Jeśli w domu nikt nie przebywa, wtedy niepotrzebna jest przecież wytężona praca rekuperatora.

Wentylacja mechaniczna, i grawitacyjna

Wentylacja mechaniczna jako nowoczesna technologia stosowana w budownictwie
Wentylacja mechaniczna jako nowoczesna technologia stosowana w budownictwie

Porównując te dwa systemy wentylacji, na samym początku należy wspomnieć o kosztach. Wydawać się może, że wentylacja grawitacyjna to tańsze rozwiązanie. Jednak taka opinia ulegnie zmianie, doliczając koszty związane z budową kanałów wentylacyjnych, kominów oraz okien wyposażonych w nawiewniki, nie wspominając już o znacznej utracie ciepła. Co prawda w kontekście rekuperacji użytkownik jest zmuszony do regularnej wymiany filtrów, które nie należą do najtańszych, lecz łączny rozrachunek przechyla się na korzyść właśnie tej formy wentylacji. Dodatkowo inwestorzy coraz częściej decydują się na połączenie rekuperacji z fotowoltaiką. Ciągle wzrastające ceny, nie są korzystną kwestią, dlatego takie intuicyjne rozwiązanie pozwala cieszyć się nowoczesną technologią wraz z rozsądnym budżetem.

Aby cieszyć się z korzyści, jakie gwarantuje rekuperacja, warto postawić na specjalistów, którzy będą w stanie dokonać jej instalacji zgodnie z wytycznymi. Zdarza się, że firmy, które dopiero poznają nowoczesne rozwiązania, podejmują się przedsięwzięcia instalacji, po czym okazuje się, że została ona nieprawidłowo przeprowadzona, a to z kolei wpływa na nieodpowiedni przepływ powietrza w domu i dyskomfort jego mieszkańców. Profesjonalna ekipa już w fazie projektu wykaże się sumiennym podejściem, a w finalnym rozrachunku pozwoli cieszyć się świeżym powietrzem, bez zbędnego kurzu, pyłu oraz innych alergenów, które rzutują na gorsze samopoczucie domowników. Wybierając doświadczoną firmę instalacyjną, zapewnia się komfort na lata. Czasami warto zagospodarować większy budżet na prace związane z instalacją rekuperacji niż później martwić się o jej prawidłowe funkcjonowanie, taniej nie oznacza lepiej.