Na co zwrócić uwagę kupując smartfona? Rynek telefonów komórkowych wygląda aktualnie w taki sposób, że większość użytkowników posiada smartfony. Zakup takiego aparatu tak, by odpowiadał potrzebom, nie jest jednak łatwy, gdyż poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą licznymi parametrami. Warto więc dobrze się zastanowić przed zakupem, aby nie musieć go wymieniać na inny. Pod uwagę należy wziąć kilka podstawowych czynników, na podstawie których będzie łatwo podjąć decyzję.

Ostatnie kilkanaście lat przyniosło bardzo dynamiczny rozwój telefonii komórkowej. Jest to widoczne zarówno w technologiach transmisji danych, które są aktualnie wielokrotnie wyższe niż jeszcze dwie dekady temu, jak i rozwoju aparatów komórkowych. Szybki rozwój technologii przesyłu danych, który aktualnie funkcjonuje głównie w formie nadajników 3G i 4G sprawił, że bardzo powszechny stał się Internet mobilny. Wymusiło to na producentach telefonów dostosowanie się do wymogów Internetu, z którego trudno było korzystać na klasycznych aparatach. Efektem tego jest to, że smartfony, które są świetnie przystosowane między innymi do korzystania z Internetu, całkowicie zdominowały rynek i stanowią kilkadziesiąt procent sprzedaży. Duża mnogość modeli, które diametralnie się od siebie różnią zarówno pod kątem parametrów technicznych, jak i ceny sprawia, że niełatwo jest się zdecydować na konkretny model. Udając się do salonu, warto wiedzieć, czego się oczekuje i mieć wstępnie wyklarowane wymagania.

Parametry techniczne smartfonów

Na co zwrócić uwagę kupując smartfona?
Na co zwrócić uwagę kupując smartfona?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na parametry techniczne smartfona związane z jego płytą główną. Jest to serce telefonu i posiada podobne podzespoły co klasyczny komputer, tylko w nieco innej wersji od strony technicznej. Smartfony posiadają jednak tak samo, jak laptopy i komputery osobiste, pamięć RAM, pamięć wbudowaną w wersji cyfrowej, procesor, a także zintegrowany układ graficzny, który pełni rolę karty graficznej. To wszystko wpływa na szybkość pracy smartfona, a także jakość wyświetlanego obrazu. W przypadku osób, które często korzystają z „ciężkich” aplikacji, które wymagają przetwarzania dużych ilości danych  pamięć RAM i taktowanie procesora jest kluczowe. W przypadku osób, którym zależy jednocześnie na jak największej jakości obrazu, uwagę trzeba też zwrócić na wyświetlacz. W tym kontekście należy przeanalizować takie parametry jak wielkość ekranu, a także ile milionów kolorów posiada. Warto na tym etapie się chwilę zastanowić, gdyż wielkość smartfona jest bardzo ważna dla jego codziennego użytkowania. W dłuższej perspektywie noszenie przy sobie aparatu, który ledwo mieści się do kieszeni, lub nie mieści się do niej wcale, może być uciążliwe i niewygodne. Dlatego też trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno będzie się regularnie korzystać z dobrodziejstw bardzo dużego ekranu. Jeśli nie, warto rozważyć zakup nieco mniejszej wersji, która spokojnie zmieści się nawet do małej kieszeni i nie stwarza problemów w ciągłym noszeniu przy sobie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że smartfony z małymi ekranami rzadziej ulegają mechanicznemu uszkodzeniu, takiemu jak rozbicie ekranu. Jest to dość istotne, szczególnie z tego powodu, że wymiana ekranu może kosztować nawet tyle, co wartość używanego telefonu.

Aparat w smartfonie

Elementem, bez którego większość ludzi nie wyobraża sobie smartfona, jest aparat. Aktualnie niektóre z produkowanych telefonów mają wbudowane aparaty, które niczym nie odbiegają amatorskim aparatom cyfrowym, nawet z wyższej półki cenowej. Są one w stanie robić zdjęcia w świetnej jakości, w każdych warunkach. Niemal każdy telefon jest wyposażony w aparat o co najmniej przyzwoitych parametrach, ale modele droższe posiadają aparaty najwyższej klasy. Jeśli ktoś jest miłośnikiem podróży i często lubi fotografować przypadkowe miejsca w improwizowany sposób, to parametry techniczne aparatu wbudowanego w smartfona na pewno powinien wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Brak konieczności noszenia ze sobą aparatu za każdym razem niewątpliwie jest bardzo wygodne. Osoby, które jednak nie robią zbyt wielu zdjęć, mogą zadowolić się niższymi parametrami tego elementu, co często będzie opłacalne, gdyż przeważnie wysoka jakość aparatu znacznie podbija cenę całego smartfona.

Telefony do zadań specjalnych

Jeśli ktoś ma ponadprzeciętne wymagania co do wytrzymałości telefonu, to również znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Na rynku wyspecjalizowały się firmy, które produkują specjalne modele smartfonów, które są wstrząsoodporne i wodoodporne. Takie telefony dedykowane są osobom, które pracują w trudnych warunkach i ciężko używają telefonu w czasie pracy, który jest wtedy narażony na szybkie zniszczenie. Jest to także opcja dla osób uprawiających sporty, które charakteryzują się tym, że przebywa się w terenie i jednocześnie warto posiadać przy sobie telefon. Nie dość, że są one wodoodporne, to mają także specjalne ekrany ze szkła hartowanego, które jest odporne na uszkodzenie mechaniczne w wyniku upadku.