Jak zgłosić szkodę OCP i o czym warto pamiętać? Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zgłosić szkodę OCP. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad tym, koniecznie dowiedzmy się czym jest właściwie OCP.

Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć decyzję dotyczącą tego, czy w ogóle chcemy z takiego rozwiązania skorzystać. Okazuje się jednak, że powodów do skorzystania z OCP jest całkiem sporo. Trzeba jednak liczyć się z tym, że OCP przewoźnika http://www.d3k.net.pl/dlaczego-warto-posiadac-polise-ocp/ wiąże się z kosztami, czasem niemałymi. Mimo to, dzięki OCP możemy także całkiem sporo zaoszczędzić. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których przewożony przez nas ładunek uległby zniszczeniu.

Co warto wiedzieć o OCP?

Zanim zdecydujemy się skorzystać z OCP, warto dowiedzieć się, czym ono w ogóle jest. Jak się jednak okazuje, OCP to nic innego jak OC przewoźnika. Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, że OCP jest polisą dobrowolną. Oznacza to więc, że nie każdy człowiek posiadający firmę transportową będzie musiał z niej skorzystać. Co ciekawe, z rozwiązania jakim jest OCP może skorzystać zarówno osoba prawna, jak i fizyczna.

Nie należy zapominać o tym, że zakres ochrony OCP może być różny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że OCP jest właśnie dobrowolne. Dlatego też firmy ubezpieczeniowe mogą oferować naprawdę przeróżny zakres ochrony. Należałoby mieć jednak na uwadze to, że umowa musi być zgodna z powszechnie obowiązującym w Polsce prawem. Musi być także zgodna z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, które zostały przez Polskę podpisane. Zanim więc zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak zgłosić szkodę OCP, starajmy się wynegocjować z ubezpieczycielem możliwie najkorzystniejsze warunki. Na szczęście, zdecydowana większość ubezpieczycieli dopuszcza możliwość negocjowania warunków umowy. Zanim jednak przystąpimy do negocjowania umowy, poprośmy kilku ubezpieczycieli o to, aby przedstawili nam oni swoje umowy. Jeżeli będziemy mieli kilka interesujących propozycji, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będziemy z którejś z nich zadowoleni. Może się jednak zdarzyć, że żadna z umów nie przypadnie nam do gustu i wówczas warto właśnie przystąpić do negocjacji.

Kiedy możemy nie korzystać z ochrony gwarantowanej przez polisę?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak zgłosić szkodę OCP https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie zapisy zawieranej z ubezpieczycielem umowy. Nie należy jednak zapominać o tym, że od ochrony istnieją tak zwane wyłączenia. Warto byłoby mieć tego świadomość jeszcze zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy. Nie należy zapominać także o tym, iż ochrona gwarantowana przez polisę może być różna. Jakie są zaś najczęstsze wyłączenia od ochrony? Otóż bardzo często nie otrzymamy pieniędzy od ubezpieczyciela, jeżeli szkoda powstała wówczas, gdy auto znajdowało się na parkingu niestrzeżonym. Niestety, wówczas sami narażamy się na kradzież ładunku. Nierzadko nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie, jeżeli wjedziemy na terytorium pewnych krajów.

Dotyczy to przede wszystkim tych państw, w których panuje bardzo niestabilna sytuacja. Jeżeli więc wjeżdżamy na terytorium kraju ogarniętego wojną, musimy liczyć się z tym, że nasz ładunek może zostać uszkodzony. Ponadto, bardzo często wyłączenie od ochrony ma miejsce wówczas, gdy kierowca przewożący ładunek nie posiada odpowiednich uprawnień. Jeżeli więc prowadzimy firmę transportową, starajmy się o to, aby nasi kierowcy posiadali odpowiednie uprawnienia. W przeciwnym razie narażamy się na bardzo poważne straty finansowe. Ponadto, dobrze byłoby postarać się o to, aby pojazdy posiadały przegląd. W przeciwnym razie również możemy nie otrzymać odszkodowania. Na szczęście, istnieje możliwość zwiększenia zakresu ochrony. Wówczas nie będziemy musieli martwić się niektórymi wyłączeniami z ochrony.

Zobacz również:

Czym kierować się przy wyborze firmy ubezpieczeniowej i jak zgłosić ewentualną szkołę?

Jak zgłosić szkodę OCP i o czym warto pamiętać?
Jak zgłosić szkodę OCP i o czym warto pamiętać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zgłosić szkodę OCP. Nie ma się temu co dziwić, bo jest to bardzo ważna kwestia. Jeżeli więc chcemy się tego dowiedzieć, nie pozostaje nam nic innego jak rozmowa z ubezpieczycielem. Warto zapytać o wszelkie nurtujące nas kwestie jeszcze przed przeczytaniem umowy. W przeciwnym bowiem razie bardzo trudno będzie nam zgłosić ewentualną szkodę.

Kiedy zajdzie bowiem taka konieczność, będziemy zbyt zdenerwowani, by poszukiwać odpowiedzi na ważne pytania. Aby nie zapomnieć, warto wynotować sobie najważniejsze kwestie związane ze zgłaszaniem szkód. Doskonale byłoby również pamiętać o jak najstaranniejszym wyborze firmy ubezpieczeniowej. Na szczęście, w dużych i prężnie rozwijających się miastach działa naprawdę bardzo wiele firm. Nie pozostaje nam więc nic innego jak zapoznać się z ich ofertami. Można śmiało poprosić ubezpieczyciela o rozmowę wstępną. Doskonale byłoby również poczytać opinie na temat poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Im większa liczba pozytywnych opinii na temat konkretnej firmy, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć satysfakcjonującą ofertę.