Dlaczego fryzjer jest taki drogi? Ceny usług fryzjerskich wielu klientkom salonów wydają się zdecydowanie zbyt wysokie. Wiadomo, że każdy chciałby móc cieszyć się piękną, zadbaną fryzurą. Nie każdy jednak chce wydawać na tę przyjemność prawdziwą fortunę. Z tego powodu czasem uciekamy się do domowych sposobów radzenia sobie ze stylizacją włosów.

Panowie kupują maszynki do włosów i sami uczą się ich obsługi. Panie starają się samodzielnie czesać i modelować włosy, misterne fryzjerskie upięcia czy salonowe koloryzacje pozostawiając na specjalne okazje. Dlaczego fryzjer jest taki drogi? Z czego wynikają ceny w salonach fryzjerskich?

Ile kosztują podstawowe usługi fryzjerskie?

Ceny w zakładach fryzjerskich są bardzo różne. Poszczególne składniki cen są ustalane indywidualnie przez właścicieli salonów. Zazwyczaj jednak za strzyżenie nie zapłacimy poniżej 40 zł –  a cena ta dotyczy najprostszego strzyżenia męskiego. Panie chcące obciąć długie włosy, będą musiały zapłacić nawet 150 zł, nawet jeśli zrezygnują z pracochłonnego modelowania fryzury. Zabiegi koloryzacji,  trwałych ondulacji oraz prostowania są zdecydowanie droższe. Za farbowanie średniej długości włosów na jeden kolor zapłacimy nie mniej niż 80 zł. Cena może jednak wzrosnąć kilkukrotnie, jeśli wybierzemy farbę fluorescencyjną, z metalicznym połyskiem lub zdecydujemy się na koloryzację pasemek, balejaż albo efekt sombre.

Zwykłe umycie i wysuszenie włosów w salonie to koszt nie mniejszy niż 30 zł, a upięcie fryzury ślubnej bez dodatkowych zabiegów to nawet 250 zł. Co salon, to inny cennik. Z całą pewnością jednak można się zgodzić, że tanio nie jest.

Do zdecydowanie najdroższych usług fryzjerskich należą zabiegi przedłużania włosów. W przypadku zabiegu laserowego doczepiania włosów ceny rozpoczynają się od 700 zł (w przypadku włosów krótkich lub średniej długości i doczepów syntetycznych).  Koszt  przedłużenia włosami naturalnymi o długości 40 cm to już od 900 do 1500 zł.

Z czego wynikają ceny w zakładach fryzjerskich?

Na poziom cen zabiegów fryzjerskich, ustalanych przez salony, wpływ ma wiele rozmaitych czynników. Mogą do nich należeć:

  • czas poświęcony na wykonanie usługi,
  • poziom skomplikowania świadczonej usługi,
  • koszt wykorzystywanych produktów do stylizacji i pielęgnacji włosów,
  • koszt sprzętu oraz materiałów,
  • koszty prowadzenia działalności salonu (czynsz za najem lokalu, rachunki za prąd, wodę, odgrzewanie itp.),
  • ubezpieczenia (emerytalne, zdrowotne, odpowiedzialności cywilnej fryzjera oraz ubezpieczenia majątkowe salonu),
  • doświadczenie i kwalifikacje zawodowe fryzjerów, renoma zakładu.

Warto sobie uświadomić, że cena usługi to nie czysty zysk fryzjera. Na  wysokość cen wpływ ma również ogół kosztów poniesionych przez prowadzącego działalność usługodawcy. Chociaż siedząc na fotelu podczas strzyżenia nie zastanawiamy się nad ceną wyposażenia, czynszem za najem lokalu, kosztem  specjalistycznych nożyczek, to jednak mają one wpływ na to, ile zapłacimy.

Doświadczenie i kwalifikacje fryzjera kosztują!

Usługi fryzjerskie w renomowanych salonach są zazwyczaj dużo droższe niż w małych zakładach osiedlowych. Cena wynikać może z wyższych kosztów najmu lokalu w bardziej reprezentacyjnej okolicy, ale może też chodzić o coś innego. Doświadczeni fryzjerzy o wysokich kwalifikacjach zawodowych zazwyczaj wyżej cenią swoje usługi. Nie powinno to dziwić. Płacimy więcej, ale oczekiwać możemy spektakularnych wyników.

Dobrzy fryzjerzy biorą udział w regularnych kursach doszkalających. Aby pozostać na bieżąco z nowościami fryzjerskimi i kosmetycznymi, uczestniczą w konferencjach branżowych czy warsztatach organizowanych przez producentów sprzętu i produktów fryzjerskich. Wszystko to niemało kosztuje i nie pozostaje bez wpływu na ostateczny cennik usług świadczonych przez fryzjera.

Czy warto oszczędzać na usługach fryzjerskich?

Dlaczego fryzjer jest taki drogi?
Dlaczego fryzjer jest taki drogi?

Chociaż ceny usług fryzjerskich są stosunkowo wysokie, to czy warto na nich oszczędzać? Wiadomo, że  w sklepach bez trudu kupić można szampony i farby do koloryzacji włosów. Z pewnością uda nam się również nabyć płyn do trwałej ondulacji… Wiele pań korzysta z produktów drogeryjnych do samodzielnej stylizacji włosów. Koszty są wówczas dużo niższe, jednak nie ma co liczyć na fachową pomoc specjalisty, jeśli coś pójdzie nie tak.  To, jak włosy reagują na substancje chemiczne stosowane podczas zabiegów fryzjerskich jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli w salonie okaże się, że włosy farbowane na platynowy blond mają żółty odcień, fryzjer bez trudu skoryguje efekt zabiegu. W domu możemy mieć z tym problem. Samodzielnie również trudno będzie wykonać modne strzyżenie nożyczkami, przedłużyć pasma czy w bezpieczny sposób przeprowadzić dekoloryzację.

Warto poszukać złotego środka. Chcąc oszczędzić, w domu możemy koloryzować odrosty – zwłaszcza jeśli włosy farbowane są na kolor zbliżony do naturalnego. Wszelkie drastyczne zmiany w stylizacji lepiej jednak pozostawić fachowcowi. Zdecydowane cięcia, koloryzację farbami metalicznymi, keratynowe prostowanie włosów zdecydowanie należy wykonać w salonie. Czasami lepiej jest zapłacić więcej za usługę wysokiej jakości, niż później stracić fortunę na ratowanie fryzury zniszczonej nieprofesjonalnie przeprowadzonym zabiegiem.