Porównanie najpopularniejszych konsol do gier – konsole do gier od dziesiątek lat stanowią jedną z ulubionych form rozrywki nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych. Co jest tego przyczyną? Ciężko to jednoznacznie określić. Może ją stanowić prostota użycia (wkładasz płytę, bierzesz pada i grasz), różnorodność form rozrywki (gier jest cała masa i możemy je dobrać do własnego gustu) albo też możliwość zrelaksowania się, jaką dają (grać możemy zarówno siedząc na kanapie, jak i leżąc w łóżku).

Popularność konsol doprowadziła do tego, że dwa różne koncerny – Microsoft i Sony – wykształciły się na tle innych jako liderzy przemysłu i główni wrogowie. Gdzieś z boku tej walki stoi Nintendo, które również posiada swoją bazę odbiorców, choć jest ona zupełnie inna, niż ta skupiona wokół konkurencji. Którą z trzech obecnie dominujących konsol wybrać, by trafić we własne oczekiwania i po prostu przyjemnie spędzać przy niej czas? Na opisaniu każdej z nich, które z pewnością pomoże w dokonaniu wyboru, skupimy się w naszym artykule.

PlayStation 4 – król tytułów ekskluzywnych

Jeżeli chodzi o konsole do gier, w chwili obecnej polskim rynkiem zdecydowanie dominuje PlayStation 4 – produkt japońskiej korporacji Sony. Jego główną bronią są gry ekskluzywne, czyli takie, które są niedostępne na innych platformach sprzętowych – nie tylko ma ich najwięcej, ale też są znakomitej jakości i tak naprawdę same w sobie potrafią sprzedawać sprzęt. Z samą największą popularnością idzie z kolei dużo innych rzeczy, w tym:

  • bardzo duży rynek wtórny – z uwagi na ilość odbiorców, ci często sprzedają swoje gry do sklepów z tytułami używanymi – z perspektywy klienta mamy więc dostęp do całego mnóstwa tańszych, choć używanych tytułów,
  • liczna społeczność zgromadzona wokół gier – bardzo dużo nabywców tej konsoli do gier to również tłumy w trybach sieciowych poszczególnych gier; przekłada się to na to, że zawsze mamy z kim pograć;
  • łatwa dostępność gier – gry na PS4 są dostępne nie tylko w sklepach specjalistycznych, ale też w popularnych sieciówkach czy Internecie; konsoli towarzyszy z kolei potężny sklep cyfrowy dla osób ceniących sobie wygodę i nie potrzebujących fizycznego nośnika u siebie w domu,
  • wygodny gamepad – klasyczny wygląd kontrolera i jego wygodna struktura czynią go idealnym w rękach zarówno najmłodszych, jak i starszych użytkowników.

Xbox One – jedna płatność, wiele korzyści

Porównanie najpopularniejszych konsol do gier
Porównanie najpopularniejszych konsol do gier

W wojnie, jaką toczą ze sobą poszczególne konsole do gier Xbox One i tworzący go Microsoft próbują wygrać poprzez bardzo wygodny i elastyczny, prokonsumencki abonament. Zgodnie z jego myślą, użytkownik każdego miesiąca płaci w nim określoną stawkę za nieograniczony dostęp do bardzo bogatej, bo zawierającej prawie 300 tytułów biblioteki gier, z których część działa nie tylko na konsoli, ale też na komputerach osobistych z systemem Windows 10 (którego autorem jest, nota bene, sam Microsoft). Działa to podobnie do popularnego Netflixa, z tym, że jest to związane właśnie z grami. Xbox One stanowi doskonałą opcję dla osób, dla których posiadanie pudełka z płytą (a zatem fizycznego nośnika) jest mniej istotne.

Xbox One nie posiada tak ogromnej palety gier ekskluzywnych, jak jego główny konkurent, jednak posiada serie flagowe właśnie dla siebie. Należy do nich Forza, Halo oraz Gears of War, a każda z tych serii jest wręcz uwielbiana przez graczy. Xbox jest też najtańszą z wszystkich trzęsących rynkiem konsol – zwłaszcza w wersji bez napędu, która też zyskuje na zwolennikach (głównie właśnie ze względu na wspomniany już przez nas abonament).

Nintendo Switch – konsola do gier czy zabawka?

Nintendo Switch to trzeci “większy zawodnik” w wojnie, jaką toczą między sobą konsole do gier, choć usilnie stara się trzymać poza nią. Dobrze mu to zresztą idzie, gdyż technologicznie znacznie odstaje od reszty stawki. Wychodzi bowiem z jednego założenia: gry mają dawać jak najwięcej frajdy, nawet nie zapewniając zapierających dech w piersiach doznań wizualnych. W związku z tym na Switchu można spotkać największą ilość gier przeznaczonych dla całej rodziny, zwłaszcza tych, w które można grać w kilka osób jednocześnie. Switch jest też domem wielu kultowych i uwielbianych serii, jak Mario, Zelda czy Pokemon.

Tym, czym jednak Switch zachwyca jest zdecydowanie projekt samej konsoli. Można w nią grać zarówno stacjonarnie, przed ekranem telewizora, jak i przenośnie – w obu tych wariantach sprawdza się znakomicie. Jest on więc idealną opcją dla ludzi podróżujących, którzy wiele czasu spędzają w pociągach czy autobusach. Bardzo ciekawie prezentują się kontrolery Switcha, zwane też JoyConami – można je odpinać od samego rdzenia konsoli, a każdy z dwóch (docelowo znajdują się po dwóch stronach ekranu głównego) może pełnić rolę osobnego pada. Wyposażone są w żyroskop, który sprawdza się w przypadku gier ruchowych – można więc śmiało powiedzieć, że są najzabawniejszą i dającą najwięcej przyjemności formą dostarczania rozrywki. Mniej dojrzałą, niż w przypadku konkurencji, ale za to typowo nastawioną właśnie na sprawianie przyjemności, również dla najmłodszych.