Odzież dla najbardziej wymagających – ubrania dla dzieci. Ekstremalni klienci – tak o dzieciach mówią producenci ubrań. Odzież każdego dziecka musi spełniać szereg wyśrubowanych kryteriów, które są ściśle związane z codzienną aktywnością dziecka i specyficznymi wymaganiami, począwszy od pierwszych dni życia.

Ubrania dla noworodka i niemowlęcia

Bawełna – to jedyna tkanina, w którą ubieramy niemowlę od pierwszych dni życia. Jest niealergiczna, odprowadza wilgoć i oddycha, co pozwala na unikanie odparzeń i uczuleń. Ponadto można ją prać w bardzo wysokich temperaturach, co skutecznie niweluje ryzyko przedostania się na delikatną skórę dziecka licznych drobnoustrojów. Krój – nawet noworodek jest ruchliwy, poza okresami, kiedy śpi. Śpioszki powinny być miękkie, wygodne, dające się łatwo zakładać i zdejmować oraz ułatwiające przewijanie. Oczywiście, muszą być też odpowiednio ciepłe, by nie doprowadzić do wyziębienia. Ubrania niemowlęce mają łagodne, pastelowe kolory, z delikatnymi aplikacjami zabawek, lalek i misiów.

Nauka chodzenia i jedzenia

Ten czas stawia inne wymagania dziecięcej odzieży. Dziecko, ucząc się samodzielnego spożywania posiłków zawsze się brudzi. Ubrania dla dzieci muszą brać pod uwagę tę specyfikę rozwojową. To czas, kiedy ubrania powinny być uszyte z materiałów nie tylko z dużą domieszką naturalnych tkanin, lecz również dające się łatwo wyprać. Dobrze jest, jeżeli ubrania mają kolory “maskujące”. Trudno dające się wyprać plamy znikają na tle kolorowych naszywek i aplikacji. Dodatkowo, maluchy łatwo zachęcić do ubierania, kiedy na ich bluzach i koszulkach znajdują kolorowe wizerunki zabawek, kwiatów i wszelkich dziecięcych bohaterów z bajek.

Jakość szycia jest najważniejsza. Najmłodsi się ciągle ruszają, więc ubrania dla dzieci muszą być doskonale uszyte. Pamiętać należy, że maluchy lubią wszystko wkładać do buzi, więc guziki, jeżeli są powinny być solidnie umocowane. Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze są jednak napy, rzepy i zamki błyskawiczne, koniecznie z plastiku.

Przedszkolak uprawia sporty ekstremalne

Odzież dla najbardziej wymagających - ubrania dla dzieci
Odzież dla najbardziej wymagających – ubrania dla dzieci

Dziecko w wieku przedszkolnym intensywnie eksploruje świat. Biega, skacze, wspina się, czołga, zjeżdża, przewraca, uwielbia chodzenie po kałużach, jazdę na rowerze i hulajnodze, grać w piłkę oraz zabawy w piaskownicy. Jednocześnie jest niecierpliwe i nigdy nie stoi spokojnie. Ubrania dla dzieci w tym wieku muszą spełnić wszystkie wymagania aktywności życiowej milusińskiego. Muszą być wygodne i nie krępować ruchów. Najczęściej więc szyte są z materiałów dresowych, miękkich i elastycznych. Powinny być łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, w związku z tym mile widziane są rzepy, napy i zamki błyskawiczne. Powinny wytrzymać zabawę na zjeżdżalni, huśtawkach, wspinaczki, przewrotki. Tryb życia dziecka w wieku przedszkolnym powoduje, że odzież szybko się brudzi. Dobrze jest, jeżeli ubrania dla dzieci w tym wieku przed są łatwe w pielęgnacji, lecz jednocześnie powinny zawierać dużą ilość naturalnych włókien. Powinny odprowadzać wilgoć i oddychać. To jest wiek, w którym dzieci przywiązują się do swoich ulubionych bohaterów z bajek i filmów dziecięcych. Już do przeszłości należą misie, klocki i lalki. Ulubione motywy na odzieży zdominowane są przez aktualnie modne postacie – dziewczynki w ostatnich latach pasjonują się księżniczką Elsą, chłopcy nieodmiennie pasjonują się samochodami i sportami. Wszelkie nawiązania na odzieży do ulubionych bohaterów lub zainteresowań i hobby są mile widziane, wręcz oczekiwane przez najmłodszych.

Dzieci lubią być modne

Już w przedszkolu dzieci stanowczo domagają się określonych krojów, kolorów i wzorów ubrań. Najbardziej aktywne w tym zakresie są dziewczynki. Nieodmiennie ulubionym kolorem jest różowy, najchętniej z brokatem, a spódniczki powinny się kręcić. To jest trudny czas dla rodziców, którzy muszą pogodzić upodobania modowe dziecka z zapewnieniem mu ciepła i wygody. Producenci ubrań dla dzieci nadążają za modą i są w stanie zaspokoić potrzeby odzieżowe zarówno najmłodszej klienteli, jak też wymagania rodzicielskie. Rodzice, w trosce o ograniczenie nieuchronnych plam na ubraniach dla dzieci preferują ciemniejsze kolory kurtek i spodni. Warto jednak, by pamiętali o bezpieczeństwie dzieci. Jasne ubrania lepiej widać o zmroku i ciemności. Bezwzględnie natomiast powinno się zwrócić uwagę na odblaskowe naszywki i wykończenia kurtek i kombinezonów. Ubrania dla dzieci powinny mieć kieszenie, do których maluchy upychają kamyki, kasztany, liście i inne skarby znalezione na podwórku.

Odzież do szkoły

Kiedy dziecko idzie do szkoły, zdanie rodziców ma coraz mniejsze znaczenie. Dzieci coraz częściej w tym wieku jasno określają swoje preferencje odzieżowe, sugerując się aktualną modą wśród rówieśników. Uniwersalne pozostają niekrępujące ruchów bluzy z dżerseju i wygodne spodnie, T-shirty, sportowe buty. Moda dotyczy motywów, kolorów i emblematów. Bez względu na wiek dziecka, ubrania dla dzieci powinny być wygodne, solidnie uszyte, nieskomplikowane w użytkowaniu, uszyte z wysokich jakościowo materiałów, miękkie oraz uszyte z największą starannością. Ważne, by swoim wyglądem trafiały w gusta i upodobania użytkowników.