Jak przebiega psychoterapia? Terapie psychologiczne cieszą się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem. Większość ludzi korzysta z pomocy specjalistów, którzy są jednocześnie psychologami i psychoterapeutami. Dlaczego popularność tej formy pomocy stale rośnie? Przede wszystkim dlatego, że psychoterapia jest skutecznym oraz bezpiecznym sposobem radzenia sobie z różnego rodzaju trudnościami. Zanim się jednak na nią udamy, warto dowiedzieć się jak właściwie ona przebiega. Dobrze jest również poznać najpopularniejsze nurty.
Dla kogo psychoterapia?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy psychoterapeuta ma szansę im pomóc. Okazuje się, że terapia ma szansę pomóc każdemu, kto czuje potrzebę uczestnictwa w niej. Nie ma tak naprawdę zamkniętego katalogu powodów, dla których warto zgłosić się na psychoterapię. Taki katalog zawsze pozostaje otwarty. Z pomocy takiej mogą skorzystać między innymi osoby, które doświadczają depresji, zaburzeń lękowych czy zaburzeń osobowości. Ponadto, terapia psychologiczna będzie dobrym rozwiązaniem dla ofiar traum. Mogą skorzystać z niej także osoby mające trudności adaptacyjne oraz w relacjach z drugim człowiekiem.
Psychoterapeuci mogą pomóc także wszystkim tym, którzy chcieliby coś zmienić w swoim życiu, ale nie do końca wiedzą co i jak. Aby móc odnosić korzyści z psychoterapii, należy mieć jednak świadomość tego, jak ona przebiega. Nie wolno oczekiwać od specjalisty tego, że zacznie nam udzielać gotowych i szybkich porad. Ponadto, terapeuta nie będzie naszym przyjacielem, z którym będziemy mogli porozmawiać o dowolnej porze dnia i nocy. Zazwyczaj kontakt z nim będzie odbywał się o ustalonej godzinie i zawsze w tym samym dniu tygodnia. Poza tym, każdy kto rozważa skorzystać z terapii musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona procesem żmudnym.
Psychoterapia nie ma być łatwa i przyjemna. Podczas rozmów nierzadko będą się pojawiały przykre i trudne do zaakceptowania emocje. Ponadto, uczestnicząc w procesie psychoterapeutycznym należy liczyć się ze sporymi wydatkami. Cena jednej sesji waha się bowiem w granicach 100-200 złotych. Oczywiście nie wszystkim pomóc może prywatny psychoterapeuta. Nie każdy dysponuje bowiem środkami na psychoterapię. Wówczas alternatywą może być terapia w ramach NFZ, na którą potrzebne jest jednak skierowanie.
Jak wybrać odpowiedni nurt i terapeutę?
Psychoterapia indywidualna tak samo jak terapia rodzinna czy terapia par, może odbywać się w różnych nurtach. Warto mieć świadomość tego, w jakim nurcie pasuje terapeuta, do którego się udajemy. Najpopularniejsze nurty to bez wątpienia psychodynamiczny oraz poznawczo-behawioralny.
Terapia w pierwszym z nurtów jest z założenia terapią długoterminową, a terapia poznawczo-behawioralna krótkoterminową. Zgodnie z założeniem nurtu poznawczo-behawioralnego, przez zmianę sposoby myślenia pacjenta można uzyskać poprawę jego samopoczucia. Psycholog terapeuta pracujący w tym nurcie może dawać pacjentowi ćwiczenia lub zadania do domu. Jeśli chodzi zaś o terapię w nurcie psychodynamicznym, nie ma tam zadań domowych. Pacjenci nie wykonują żadnych ćwiczeń, a analizują.
Psychoterapia psychodynamiczna ma przecież korzenie w freudowskiej psychoanalizie. Pacjenci mogą spodziewać się więc częstych pytań o swoje dzieciństwo, ale także o marzenia senne czy fantazje. Zgodnie z założeniami tego nurtu, trudności pacjenta biorą się często z nieuświadamianych pragnień czy strat. Jeżeli pacjent do nich dotrze, możliwa będzie zmiana sposobu myślenia, zachowania czy odczuwania. To, jaki nurt wybierzemy powinno zależeć tylko i wyłącznie od naszych oczekiwań i preferencji. Oprócz nurtów wskazanych powyżej wyróżnia się również nurt Gestalt czy systemowy. Niektórzy terapeuci w swojej pracy łączą metody wykorzystywane w różnych nurtach i określają się mianem terapeutów integracyjnych.
Jak wygląda psychoterapia?
Zanim udamy się na psychoterapię, warto uświadomić sobie to, jak ona właściwie wygląda. Otóż właściwy proces psychoterapeutyczny poprzedzają tak zwane konsultacje. Zazwyczaj poświęca się na nie dwie, trzy sesje. To czas na to, aby pacjent mógł zapoznać się z terapeutą oraz stylem jego pracy. Dla terapeuty to zaś czas na poznanie pacjenta i jego problemu. Czasami może zdarzyć się tak, że terapeuta odeśle pacjenta do kogoś bardziej doświadczonego. Dzieje się tak wtedy, gdy specjalista czuje, że jego kompetencje są zbyt małe, by pomóc pacjentowi. Po konsultacjach, rozpoczyna się psychoterapia właściwa. Pacjent jest zachęcany do sprecyzowania celów terapeutycznych, do których wraz z terapeutą będzie dążył.
Sesja terapeutyczna odbywa się najczęściej w gabinecie, choć w niektórych przypadkach możliwe są konsultacje psychologiczne online. Terapeuta oraz pacjent siadają naprzeciwko siebie i podejmują dialog terapeutyczny. W nurcie psychodynamicznym najczęściej do pacjent rozpoczyna sesję. W nurcie poznawczo-behawioralnym nierzadko to terapeuta wychodzi z inicjatywą. Podczas sesji pojawiają się tematy trudne i bolesne, ale omawiane są również bieżące sukcesy pacjenta. Terapia kończy się w terminie ustalonym zgodnie przez terapeutę i pacjenta.