Diagnostyka samochodowa określa stan pojazdu i wykazuje usterki – to rutynowa kontrola auta, jego testowanie i analiza różnych układów elektronicznych i mechanizmów napędowych, po pewnym przebiegu, co pozwala określić stan techniczny auta. Pozwala szybko i skutecznie przeanalizować stan pojazdu, na czas wykryć usterki, a także przyczyny problemów i możliwość ich wyeliminowania.

Sprawdzenie jest ważne, gdy konieczne są naprawy, ponieważ prawidłowa eliminacja usterek jest możliwa tylko dzięki dokładnej diagnostyce. Jeżeli badanie diagnostyczne auta przeprowadzane jest okresowo znacznie zmniejszy to ryzyko wystąpienia poważnej awarii. A to gwarancja bezpiecznej i wieloletniej eksploatacji auta.

Istnieje kilka rodzajów diagnostyki samochodowej

Wszystkie te metody stosowane w praktyce różnią się od siebie stopniem dokładności i czasem trwania procesu. Jedna z metod diagnostyki samochodowej nie wymaga specjalnego wyposażenia, ponieważ pozwala, za pomocą zewnętrznych znaków, określić całą pracę samochodu zgodnie ze standardowymi wskaźnikami. Właściciel samochodu może przeprowadzić diagnostykę na stacji diagnostycznej, w serwisie lub w warsztacie samochodowym. Szczególną uwagę zwraca się na obecność obcego hałasu, wibracji, spalin, stanu filtrów, okablowania elektrycznego, widocznych elementów i zespołów. Ten rodzaj sprawdzenia auta stosowany jest zarówno w ogólnej analizie samochodu, jak i przy ocenie poszczególnych jego elementów.

Drugi rodzaj diagnostyki samochodowej to parametry towarzyszące podczas pracy. Często daje to dokładniejszy obraz. Metoda termiczna pozwala określić ilość ciepła uwalnianego podczas spalania lub tarcia, często wykorzystywana do sprawdzania silnika, przekładni czy łożysk w różnych węzłach. Ocenia się szczelność obiektów często decyduje o tym nadciśnienie lub jego spadek podczas pracy auta. Ta metoda badawcza jest stosowana w przypadku zespołów transmisyjnych, grupy cylinder-tłok i pneumatycznych jednostek napędowych. Analiza materiału służy do oceny amortyzacji tulei korbowodu lub łożysk głównych.

Trzeci rodzaj diagnostyki samochodowej obejmuje najpopularniejszą metodę, której podstawą jest monitorowanie parametrów geometrycznych, takich jak: luz kierownicy, stukanie i szumy w mechanizmie korbowym silnika https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/28/wal-korbowy-uszczelniacz.

Zobacz także:

Prawidłowa diagnostyka samochodowa

Jeśli chodzi o zdiagnozowanie samochodu, najpierw trzeba w pełni zdać sobie sprawę, że ta procedura wymaga pewnego czasu. Rzeczywiście, w krótkim czasie nie można zidentyfikować problemu. Pomimo końcowego wyniku, przy którym może się okazać, że usterka była minimalna i nieistotna, diagnoza zajmie, co najmniej pół godziny. Najpierw specjalista odczytuje kody, po czym musi je usunąć, uruchomić i ponownie przeczytać. Następnie kody są odszyfrowywanie i drukowana jest karta diagnostyczna. Należy pamiętać, że dobry specjalista nie ograniczy się tylko do odczytania błędu i zaleceń dotyczących wymiany różnych mechanizmów, wykona też szereg skomplikowanych czynności sprawdzających poprawność kodowania wskazań – elektroniczna jednostka sterująca.

Diagnostyka samochodowa za pomocą kontroli komputerowej

Oczywiście postęp nie stoi w miejscu, a jego zwieńczeniem jest diagnostyka komputerowa samochodów. Charakteryzuje się dużą dokładnością i zajmuje minimum czasu. Centra serwisowe i stacje obsługi posiadają pełny zestaw niezbędnego sprzętu do komputerowej diagnostyki samochodu. Wykwalifikowani specjaliści dokładnie określą na czas problem awarii i jak najszybciej, wyeliminują go, zapewniając tym samym niezawodną i stabilną pracę całego samochodu. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że każda próba zaoszczędzenia pieniędzy na naprawach lub samodzielnego ich wykonania może spowodować jeszcze większe problemy.

Diagnostyka samochodowa określa stan pojazdu i wykazuje usterki
Diagnostyka samochodowa określa stan pojazdu i wykazuje usterki

Diagnostyka komputerowa samochodu, na przykład układy elektroniczne, jest możliwa tylko przy obecności specjalnych skanerów, w trakcie przeprowadzania pomiaru i porównania z wartościami odniesienia różnych parametrów eksploatacyjnych samochodu. Diagnostyka samochodowa powinna być przeprowadzana przez specjalistów przy pomocy specjalnego profesjonalnego sprzętu, w który powinny być wyposażone stacje obsługi i warsztaty samochodowe. Pomoże to określić przyczynę problemu. Prosta wymiana elektronicznej jednostki sterującej, jeśli podejrzewa się usterkę, będzie po prostu nieskuteczna. Taka dokładna analiza sprawności pojazdu jest momentem kontrolnym, który pozwala określić jego pracę, a także na bieżąco informuje właściciela o stanie czujników oraz innych podzespołów pojazdu. Daje to maksymalną możliwość przewidzenia usterki i uniknięcia kosztownych napraw.

Na zakończenie wszystkich prac serwisowych specjaliści podają klientowi wyniki przedstawiają problemy, które znaleźli i naprawili w samochodzie. Specjaliści ze stacji serwisowej dysponują wszelkim niezbędnym sprzętem, aby przeprowadzić wysokiej jakości kompleksową diagnostykę samochodu i dowiedzieć się, w jakim stanie są jego części składowe, czy przebieg jest poprawnie wyświetlany itp. Po zakończeniu kontroli sporządzają listę prac, które należy wykonać, aby przywrócić idealny stan techniczny samochodu.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl
Top Serwis części samochodowe
Cmentarna 2
05-260 Marki
226795428
www.top-serwis.com