Pralnia – ile się czeka? Choć wiele osób pierze pranie w domu, czasem zdarza się, że skorzystać musimy z pralni komercyjnej. Warto wówczas wiedzieć ile czeka się na pranie danych rzeczy. Jak długo pierze się pościel, a jak długo płaszcz?

Rodzaje pralni komercyjnych

Zanim przejdziemy do omawiania tego jak długo przyjdzie nam poczekać, należy dokonać rozróżnienia pralni, do których możemy trafić. Dla przykładu – pralnia dla hoteli to wszak coś nieco odmiennego niż każda inna pralnia przemysłowa.

Usługi pralnicze dla hoteli charakteryzują się tym, że miejsca które się w nich specjalizują nie obsługują raczej klientów indywidualnych. Ich działalność związana jest tym, że utrzymanie własnej pralni w pensjonacie, motelu czy hotelu zazwyczaj wiąże się z kosztami niewspółmiernymi do zysków. Dotyczy to tak małych działalności, jak i dużych sieci hotelarskich. Pralnia dla hoteli i podpisana z nią na stałe umowa często okazuje się być dużo bardziej korzystnym rozwiązaniem. Oznacza to jednak, że możemy nie mieć możliwości skorzystania z takiej pralni, jeśli jesteśmy klientem indywidualnym, a nie masowym. Pralnia dla hoteli oczywiście w zależności od wewnętrznych ustaleń może przyjąć nasze zamówienie, ale jeśli jest to niewielka pralnia, to obsługiwanie klienta masowego może wydłużyć czas naszego oczekiwania na wypranie i odbiór ubrań. Inaczej może być w przypadku dużych, sieciowych pralni.

Pralnia przemysłowa nastawiona na obsługę klienta masowego to co innego, ale tutaj również musimy dokonać kilku rozróżnień. Rzeczy prane mogą być na kilka sposobów. Istnieją na przykład pralnie zarówno wodne, jak i chemiczne. Możemy też mieć do czynienia z pralnią samoobsługową.

Pralnia przemysłowa a pralnia samoobsługowa

Pralnia przemysłowa to miejsce, gdzie oddajemy brudne lub wymagające odświeżenia rzeczy, aby wyprał je ktoś inny. Wystarczy uiścić opłatę, aby rzeczy zostały przyjęte i wyprane. Czasami możliwe jest także ich wyprasowanie, jeśli takie jest nasze życzenie. Po upływie określonego czasu pozostawione przez nas rzeczy gotowe są do odbioru. Czas, jaki musimy odczekać uzależniony jest od kilku czynników, które omówimy nieco później.

Pralnia - ile się czeka?
Pralnia – ile się czeka?

Inaczej rzecz ma się w przypadku pralni samoobsługowej. Nie jest to pralnia, w której pozostawiamy rzeczy do wyprania przez jej pracowników. Oczywiście taka pralnia zatrudnia pewną liczbę osób, ale mają one zupełnie inne zdania. Należą do nich między innymi upewnienie się, czy pralki dostępne dla klientów są sprawne i czyste. Bo właśnie na tym polega pralnia samoobsługowa. Przychodzimy do niej, by samodzielnie wyprać rzeczy w ogólnie dostępnych pralkach. Niektóre tego typu pralnie posiadają urządzenia, które pobierają odpowiednie opłaty. Po prostu wrzucamy monety uiszczając opłatę za określony tryb i czas prania. W innych płacimy w kasie. To co jednak jest tutaj najistotniejsze, to informacja, że czas oczekiwania na wypranie ubrań jest taki jak w przypadku domowego prania. Może wynosić od około pół godziny do nawet trzech godzin, w zależności od wybranego programu oraz tego, czy zdecydujemy się również na suszenie. Czas ten może wydłużyć się, jeśli w pralni są kolejki.

Z oczywistych względów pralnie samoobsługowe to pralnie wodne. Oznacza to, że rzeczy prane są poprzez kontakt z wodą ewentualnie wzbogaconą o pewne środki czystości, które mają za zadanie usunąć brud i odświeżyć ubrania. Inaczej jest w przypadku pralni chemicznych.

Chemiczna pralnia przemysłowa wykorzystuje zupełnie inną metodę doprowadzania ubrań do porządku. Przede wszystkim pralnie takie nie używają wody ani wysokiej temperatury, która nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Dzięki czemu są idealne do prania delikatnych lub bardzo drogich ubrań, takich jak na przykład suknie lub garnitury. Brud i nieprzyjemny zapach usuwane są z ubrań i pościeli za pomocą specjalnie dobranej mieszanki detergentów, które następnie są usuwane bez udziału wody. Jest to bardzo efektywny i delikatny dla tkanin sposób czyszczenia ubrań.

Od czego zależy czas prania?

Czas, jaki przyjdzie nam spędzić na oczekiwaniu na wypranie naszych ubrań lub pościeli zależy od szeregu różnych czynników. Najważniejsze z nich to wielkość pralni, stan zabrudzenia ubrań oraz co konkretnie chcemy wyprać.

Ile się czeka na odbiór prania?

Jeśli trafimy na czas, w którym nie ma kolejek, możemy przewidzieć orientacyjnie jak długo będziemy czekać na wypranie danych rzeczy. Musimy mieć jednak świadomość, że pralnia przemysłowa działać będzie wolniej w okolicach świąt lub w sezonie ślubnym czy komunijnym, gdy zamówień jest zazwyczaj znacząco więcej.

Jeśli chodzi o zwyczajne ubrania, które wymagają zwykłego prania, suszenia i ewentualnie prasowania, usługa nie powinna trwać dłużej niż dobę, czyli 24 godziny. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku rzeczy, które wymagają specjalnego traktowania. Chodzi tutaj o koszule, garnitury, suknie. Pranie tego typu rzeczy może wydłużyć się nawet dwukrotnie w stosunku do czasu wymaganego na upranie i przygotowanie do odbioru zwykłej odzieży. Jeszcze inaczej jest w przypadku rzeczy wymagających ręcznego czyszczenia, takich jak skóra. Wówczas czekać możemy nawet dwa tygodnie.