Przeszczep włosów – co na ten temat wiedzieć trzeba? Problem wypadających włosów oraz nadmiernego łysienia dotyczy nie tylko panów, ale i pań. Przez wiele lat posługiwano się  naturalnymi, domowymi sposobami, które miały pomóc na te przypadłości. Aktualnie istnieje możliwość skorzystania z przeszczepu włosów. Co warto wiedzieć o tym zabiegu, na czym on dokładnie polega?

Dla kogo jest polecany przeszczep włosów?

Zabieg ten polega na pobraniu mieszków włosowych z potylicy, a następnie ich przeszczepieniu w inne miejsce na głowie czy ciele. Mogą to być następujące obszary:

  • Skóra głowy,
  • Broda
  • Miejsce rośnięcia brwi,
  • Linia rzęs,
  • Klatka piersiowa.

Przeszczep pomaga na stałe zagęścić fryzurę. Co ciekawsze nie ma potrzeby stosowania peruk i/lub dopinek. Pasma, które zostały przeszczepione są trwałe i wyglądają mocno naturalnie. Zabieg transplantacji mieszków włosowych zalecany jest osobom, które:

  • Cierpią na łysienie bliznowaciejące, tudzież łysienie androgenowe,
  • Wskutek choroby albo wypadku utraciły część własnych włosów,
  • Mają naturalnie cienkie włosy, a chcą mieć bujną fryzurę. Dotyczy to kobiet, jak i mężczyzn. Zabieg możliwy jedynie pod warunkiem wyrażenia zgody przez lekarza.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed transplantacją należy wykonać badania laboratoryjne, m.in. morfologię krwi, ogólną analizę moczu, układ krzepnięcia oraz poziom glukozy we krwi na czczo. Na 10 dni przed operacją pacjent nie może stosować Aspiryny, czy leków przeciwzapalnych. W takim samym czasie nie może przyjmować suplementów witamin, szczególnie B oraz E. Mogą one wpłynąć na zwiększone krwawienie podczas przeszczepu. Tuż przed samym zabieg, na około 24 h wcześniej, nie należy palić papierosów. W dzień zabiegu dobrze umyć włosy, jednak bez nakładania odżywek, olejków, kosmetyków do stylizacji. Ograniczyć się do jedzenia lekkich posiłków. Dobrze mieć ze sobą coś do nakrycia głowy.

Jak wygląda przeszczep włosów?

Przeszczep włosów - co na ten temat wiedzieć trzeba?
Przeszczep włosów – co na ten temat wiedzieć trzeba?

Przed zabiegiem lekarz specjalista, w tym wypadku chirurg, podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, zapewniające brak odczuwania bólu. W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystuje się nową metodę przeszczepu pojedynczych mieszków włosowych, tych aktywnych. Lekarz pobiera je z tyłu głowy, a następnie wszczepia w miejsce, gdzie znajduje się ich niewiele. Musi wykonać nacięcia na skórze, celem umieszczenia w nich nowych włosów. Przy jednym przeszczepienie może wykonać maksymalnie 2 tysiące mieszków. Jest to jeden z kilku etapów, który przyniesie widoczne efekty. Chirurg musi bardzo dokładnie wykonać zabieg, prawidłowo poprowadzić linie włosów, by wyglądały one naturalnie nawet za kilka, czy kilkanaście lat.

Co po transplantacji włosów?

Zabieg sam w sobie nie przekłada się na życie codzienne pacjentów. Po jego wykonaniu można wrócić do swoich obowiązków. Trzeba natomiast pamiętać, że przeszczepione mieszki muszą się zregenerować. Trwa to zazwyczaj około 7-14 dni. Po takim mniej więcej czasie wypadną włosy z transplantacji. A po 2 lub 3 miesiącach pojawią się nowe, które powinny zostać z pacjentem na zawsze. Po takim zabiegu zawsze niezbędne jest przyjmowanie antybiotyku, jak i leków przeciwzapalnych. Przepisywane są zapobiegawczo, na wypadek bólu głowy, który może się pojawiać. Przez 3 tygodnie po operacji zaleca się również zachowanie szczególnej ostrożności. Czyli pacjent powinien zrezygnować z pływania, bardzo aktywnego uprawnienia sportów i wystawiania głowy na promienie słoneczne.

Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów

Trzeba pamiętać, że nie każdy może poddać się zabiegowi przeszczepu włosów. Istnieją przeciwwskazania, o których warto wiedzieć, zanim się na niego zdecyduje. Z tego rodzaju transplantacji nie będą mogli skorzystać:

  • Osoby mające cukrzycę,
  • Kobiety z zaburzeniami hormonalnymi,
  • Pacjenci z zapaleniem skóry głowy,
  • Mający dolegliwości sercowo-naczyniowe,
  • Osoby narażone na powstawanie bliznowców,
  • Zmagające się z aktywnymi nowotworami.

Skutki uboczne przeszczepienia włosów – czy istnieją?

Niestety transplantacja włosów może spowodować powstanie blizn na skórze głowy. Ale w tym miejscu należy dodać, że dzięki tej metodzie będą one praktycznie niewidoczne. Aktualnie rzadko dochodzi do wycinania płatów skóry z potylicy pacjentów. Niegdyś było to koniecznie do pobrania mieszków włosowych.

Przeszczep włosów – ile to kosztuje?

Suma za wykonany zabieg zależy od dwóch czynników:

  1. Jaki efekt chce uzyskać pacjent.
  2. Jakiego obszaru głowy i jakiej rozległości będzie dotyczyć.

Kwota przeszczepu włosów waha się między 1500-3000 złotych . Cena, co dla niektórych jest wysoka. Warto jednak dodać, że sporo klinik posiada umowy z bankami. Umożliwia to pacjentom płatność w ratach, jeżeli są zainteresowani taką opcją.

Zabieg przeszczepu włosów jest niezwykle istotny dla osób, które, często od lat, borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów, łysienia. To możliwość normalnego funkcjonowania, pozbycia się kompleksów, poprawienia efektu wizualnego swojej fryzury. Opcja płatności za transplantację w ratach, jest szansą oraz pomocą dla tych, których nie stać na opłacenie za całość od razu.