Dlaczego warto robić zakupy online? Choć dla niektórych może się wydać to zawiłe, kupowanie przedmiotów online staje się coraz częstszą i niekiedy bezpieczniejszą metodą zakupów. Poznaj powody, dla których warto z niej korzystać.

Zakupy w internecie a obecna sytuacja

Życie pełne jest ciężkich do przewidzenia zdarzeń, które często mogą pokrzyżować i całkowicie zmienić nasze plany na przyszłość. Przekonały się o tym wszystkie osoby planujące wakacje, czy wyjazdy w tym roku — pandemia koronawirusa skutecznie sparaliżowała wiele gałęzi przemysłu,  tym samym unieruchamiając większość z nas w domowej kwarantannie. W trosce o siebie, bliskich i pozostałe osoby powinniśmy więc zostać w domu, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Jak jednak wszyscy wiemy, nie jest to możliwe — musimy przecież mieć co jeść i w co się ubrać. Często uszkodzeniu mogą ulegnąć ważne urządzenia lub przedmioty domowe. Jak możemy je wymienić bez wychodzenia z domu?

Z pomocą przychodzą sklepy internetowe. Choć dla niektórych może się wydać to zawiłe, kupowanie przedmiotów online staje się coraz częstszą i niekiedy bezpieczniejszą metodą zakupów. W związku z aktualnie niełatwą sytuacją są one również najrozsądniejszym, zalecanym przez ekspertów rozwiązaniem. Oczywiście należy mieć też na uwadze, że dostarczona paczka była dotykana przez wiele osób jak np. pracownicy sortowni, czy kurier. Oznacza to, że niezależnie od sposobu zakupów musimy zachować odpowiednie zasady higieny.

Zobacz również:

Na czym polegają zakupy online?

Dlaczego warto robić zakupy online?
Dlaczego warto robić zakupy online?

Odpowiedź na to pytanie jest silnie uzależniona od serwisu oferującego sprzedaż. Najczęściej jednak na stronie dostępny jest wirtualny koszyk, do którego „wrzucamy” interesujące nas przedmioty, a następnie przechodzimy do realizacji zamówienia. W tym miejscu często można również wykorzystać tak zwane kupony promocyjne online. Dają nam one najczęściej stałą lub procentową zniżkę na podstawie wcześniej określonych warunków. Kupony promocyjne online są szczególnie opłacalne dla osób często korzystających z tej metody zakupów. Przy realizacji zamówienia musimy wybrać sposób dostawy oraz metodę płatności.

Najczęstsze sposoby dostawy:

  • Paczkomat — najtańsza i najwygodniejsza metoda dostawy. Wybieramy najbliższy paczkomat, a następnie czekamy na informację SMS z kodem odbioru. Paczkę możemy odebrać w dogodnej dla nas porze w ciągu dwóch dni od dostarczenia.
  • Przesyłka listowa — najlepszy sposób, gdy zamawiamy przedmiot niewielkich rozmiarów, który zmieści się do koperty. Oczywiście najczęściej do wyboru mamy opcję priorytetową i ekonomiczną — różnią się ceną, ale też czasem dostarczenia i jakością. Niekiedy może być wymagany podpis przy odbiorze.
  • Przesyłka kurierska — szczególnie zalecana przy dostawie większych przedmiotów. Usługa działa na podobnej zasadzie co przesyłka listowa, dostarczana jest zazwyczaj szybciej, ale kosztuje nieco więcej. Podpis przy odbiorze prawie zawsze jest wymagany.

Najczęstsze metody płatności:

  • Płatność przy odbiorze — najczęściej wybierana, najłatwiejsza metoda. Jak sama nazwa wskazuje, za produkt płacimy odbierając przesyłkę. Przy odbiorze, ze względu na bezpieczeństwo, warto skorzystać z bezdotykowej metody płatności — większość dostawców oferuje terminal płatniczy. Zaleca się również sprawdzić paczkę przy odbiorze, czy aby na pewno jest zgodna ze stanem oferowanym przez sprzedawcę.
  • Płatność z góry kartą — za produkt płacimy od razu przy realizacji zamówienia — należy podać odpowiednie liczby z karty tak jak jej numer, datę i CVV. Bez obaw — jeżeli nasze urządzenie nie jest zawirusowane to płatność jest w pełni bezpieczna, gdyż strony najczęściej szyfrują przesyłane dane, czyniąc je niemożliwymi do odczytania przez osoby trzecie — zazwyczaj symbol szyfrowania to kłódka przy pasku adresu w przeglądarce (zaleca się omijania zakupów z nieszyfrowanych stron — są one potencjalnie niebezpieczne).
  • Płatność z góry przelewem — metoda podobna do tej powyżej. Do przekazania pieniędzy wykorzystujemy jednak przelew na podane przez serwis dane. Tu również należy zwrócić szczególną uwagę na szyfrowanie oraz wiarygodność strony.
  • Płatność z użyciem BLIK — najwygodniejsza metoda płatności z góry. Aplikacja bankowa generuje kod BLIK, który podajemy w stronie płatności. Następnie należy potwierdzić płatność w aplikacji bankowej — i gotowe.

Zalety zakupów online

Kupno przedmiotów online jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na zakupy, szczególnie w czasie pandemii. Nic dziwnego, gdyż daje nam on wiele korzyści. Jedną z najważniejszych zalet jest na pewno prostota zakupów — możemy je zrobić bez wychodzenia z domu, a w internecie znajdziemy dużo zaufanych sklepów, cieszących się bardzo dobrą opinią. Takie serwisy zazwyczaj oferują zwrot zakupionych towarów w przypadku pomyłki bądź wady, co jest bez wątpienia dużym plusem. Kolejnym atutem są dosyć często oferowane kupony promocyjne online. Dzięki kuponom promocyjnym zyskujemy atrakcyjne zniżki jak np. darmowa dostawa, czy rabat na określone kategorie produktów. Kupony promocyjne online zazwyczaj zyskuję się po wydaniu określonej ilości pieniędzy w danym serwisie, można też je zdobyć poprzez polecenie serwisu znajomym lub znaleźć je na stronie głównej sklepu. Zaletą jest też szeroki zakres oferowanych metod płatności i dostawy, dzięki czemu możemy je dostosować pod siebie. Plusem są też powszechnie dostępne opinie w internecie na temat danej platformy, dzięki czemu możemy zweryfikować jej wiarygodność i wybrać najlepszy sklep internetowy.