Osteopatia jako metoda leczenia naturalnego – coraz częściej tradycyjne metody leczenia wielu schorzeń nie wystarczają. Tym samym, aby dojść do zdrowia należy, wzbogacić leczenie farmakologiczne o inne metody. Bardzo popularna w ostatnim czasie jest osteopatia. Jest to jedna z wielu metod w terapii manualnej. Pewnie teraz zaczynasz zastanawiać się, czym jest osteopatia? Kto i z jakimi schorzeniami może zgłosić się do osteopaty?

Terapia manualna jako element fizjoterapii

Terapia manualna należy do jednych z ważniejszych element w fizjoterapii . Osteopatia jest idealnym sposobem leczenia nie tylko bólu kręgosłupa http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/, nerwobóli oraz choroby stawów. Wzmianki o pierwszych terapiach manualnych pojawiają się już starożytności np.: w pismach Egipcjan. Starożytni stosowali osteopatię do leczenia różnych dysfunkcji ruchu oraz dolegliwości bólowych.

Przełomowy dla terapii manualnych był XIX wiek. Wtedy w Anglii przy zastosowaniu osteopatii lekarze przywrócili sprawność osobom z dysfunkcjami ruchowymi.

Kim tak naprawdę jest osteopata ?

Dla bardzo wielu osób osteopata jest bioenergoterapeutą czyli osobą bez jakichkolwiek uprawnień medycznych. Nic bardziej mylnego. Zawód osteopaty ujęty jest w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności na Potrzeby Rynku Pracy. Tym samym uczelnie przeprowadzają rekrutacje na ten kierunek medyczny.

Osteopatia jest jedną z dziedzin medycyny, która posiada bardzo długą własną historią oraz metody diagnozowania http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/terapia-manualna/. Do warunków, które należy spełnić, aby zostać osteopatą, zalicza się:

  • ukończenie studiów medycznych,
  • uzyskanie tytułu lekarza medycyny bądź fizjoterapeuty,
  • ukończenie 5-letnich studiów podyplomowych osteopatycznych,,
  • pozytywne zaliczenie egzaminu klinicznego,

Dopiero po spełnieniu tych wszystkich warunków jest możliwość wykonywania zawodu osteopaty. Tak duża wiedza jest wręcz niezbędna, ponieważ osteopata musi mieć bardzo wszechstronną wiedzę na temat całego funkcjonowania organizmu człowieka, tym samym jest w stanie wykryć wszystkie anomalie ruchowe. Osteopata do badania i diagnozowania schorzeń wykorzystuje swoje własne ręce. Dobry osteopata potrafi wyprowadzić z bardzo wielu poważnych schorzeń. Musisz wiedzieć, iż przy wyborze osteopaty musi być zachowana duża ostrożność. Niestety bardzo wiele osób nastawiających kręgosłup nazywa siebie osteopatami. Nie posiadając przy tym żadnego wykształcenia medycznego oraz jakichkolwiek uprawnień do wykonywania działalności medycznych. Tym samym skorzystanie z usług takiego pseudo medyka może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Z jakimi dolegliwościami najlepiej jest udać się do osteopaty?

Osteopata diagnozuje i leczy za pomocą dotyku przede wszystkim narządy ruchu i nie tylko. Bardzo często z tego typu leczenia korzystają osoby, u których tradycyjne formy rehabilitacji zawodzą, a pacjent dzięki osteopatii chce uniknąć operacji oraz długotrwałego leczenia farmakologicznego. Dla wielu osób osteopatia jest często ostatnią deską ratunku.

Osteopata wykorzystuje całą swoją wiedzę medyczną, którą zdobywa dzięki studiom medycznym. Dlatego tak ważna jest wiedza z zakresu:

  • anatomii człowieka,
  • fizjologii,
  • patologii układu ruchu,
  • zasad mechaniki mięśni.
  • zasad biomechaniki układu kostnego.

Działania osteopatów są holistyczne, czyli traktują jako jedność umysł i ciało. Tym samym osteopaci uważają, iż dysfunkcja jednego narządu wpływa niekorzystnie na cały organizm. Dlatego też warto, aby podejmować działania prowadzące pacjenta do samoleczenia oraz samoregulacji. Należy wiedzieć, iż osteopatia https://kursy-fizjoterapia.eu/ jako forma leczenia jest oparta na bardzo dokładnej wiedzy z anatomii i fizjologii.

Jakie dolegliwości leczy ta naturalna metoda?

Zanim osteopata przystąpi do leczenia, to przeprowadza z pacjentem wywiad, który opiera się na testach z zakresu ruchomości, analizy sposobu chodzenia pacjenta oraz oglądania całego jego ciała. Bardzo często osteopaci zlecają wykonywanie dodatkowych badań np.: tomografii czy RTG.

Do podstawowych schorzeń, które leczy osteopata, zalicza się:

  • wady postawy,
  • bóle pleców,
  • bóle kręgosłupa,
  • dyskopatia,
  • przeciążenia stawów,
  • zablokowanie żeber bądź kolan,
  • migrenowe bóle głowy
  • zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresyjne,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • refluks,
  • stany po wylewach i zatorach i wiele innych.

Zakres leczenia osteopatią jest bardzo szeroki. Tym samym potwierdza to dużą wiedzę oraz bardzo dobre wykształcenie

Osteopata dla dzieci – warto?

Osteopatia ma bardzo duże znaczenie podczas wspomagania leczenia dzieci. Tę metodę leczenia naturalnego można stosować już u dzieci od 8 roku życia. Chyba że dziecko jest wcześniakiem, to wtedy jest brany pod uwagę ogólny stan dziecka. Wiele schorzeń u dzieci może być wspomaganie leczeniem przez osteopatę. Osteopatia jest bardzo pomocną metodą leczenia dzieci, które nie chodzą, gdy mają 1,5 roku oraz samodzielnie nie siedzą, mając 10 miesięcy. Warto skorzystać z tej formy terapii, gdy dziecko jest nadpobudliwe oraz płacze w nocy.

Osteopatia jest jedną z bezpieczniejszych metod leczenia naturalnego, która zalecana jest już od 8 roku życia. Ta metoda leczenia jako jedna z niewielu jest bardzo bezpieczna.