Ciągnik rolniczy stanowi całkiem spore ułatwienie dla osób, które zajmują się wyłącznie uprawianiem ziemi. Mimo to ciągnik rolniczy stanowi całkiem spory wydatek pod kątem inwestycyjnym, na co nie każdy rolnik może sobie pozwolić w dowolnym momencie. Wobec tego każda osoba znajdująca się w takiej sytuacji może dokonać zakupu bądź wynająć ciągnik rolniczy. Warto wiedzieć zatem jakie są rodzaje ciągników rolniczych, oraz które z nich lepiej opłaca się kupić, a które wynająć.

Czym jest ciągnik rolniczy?

Zgodnie z definicją ciągnik rolniczy to pojazd, który jest używany do przemieszczania innych pojazdów, które nie posiadają własnego silnika. Jest to rodzaj pojazdu używanego wyłącznie w rolnictwie, który nie wymaga prowadzenia po utwardzonych drogach kołowych. W związku z tym nie istnieje konieczność wyrabiania dodatkowych dokumentów poświadczających prawo do prowadzenia tego typu pojazdów.

Pod względem rodzaju używanego napędu można wyróżnić kilka rodzajów ciągników rolniczych. Zaliczają się do nich m.in.:

  • ciągnik gąsienicowy;
  • ciągnik półgąsienicowy;
  • ciągnik z napędem na jedną oś;
  • ciągnik z napędem na dwie osi.

Rodzaj ciągników rolniczych

Tak jak zostało to przedstawione powyżej pod względem rodzaju napędów można wyróżnić kilka rodzajów ciągników rolniczych. Pierwszym z nich jest ciągnik rolniczy kołowy z napędem na jedną oś bądź też obie osi. Ciągnik rolniczy kołowy jest najpopularniejszym i jednocześnie najczęściej kupowanym typem ciągnika. Jego moc bierze się z napompowanych sprężonym powietrzem kołach, które wprowadzone w ruch mają olbrzymią moc. Tego typu ciągnik najlepiej sprawdzi się w gęsto zalesionym terenie gdzie wymagana jest zwrotność oraz szybkość pojazdu by nie zniszczyć drzew.

Drugim typem ciągników rolniczych są ciągniki rolnicze gąsienicowe. Jest to dosyć unikatowy typ ciągników rolniczych, gdyż charakteryzuje się innym niż pozostałe ciągniki sposobem przenoszenia napędu. Silnik ciągnika rolniczego w tym wypadku nadaje moc dwóm równoległym gąsienicom, które będą idealnie nadawać się w grząskim oraz sypkim terenie. Dzięki temu sprawdzają się one na terenach gdzie jest sporo kamieni, często pada, oraz wymagana jest również duża zwrotność oraz moc silnika by ciągnik rolniczy mógł bez przeszkód działać.

Trzecim rodzajem ciągników rolniczych są ciągniki rolnicze półgąsienicowe. Jest to również unikatowy rodzaj ciągników rolniczych. Jego unikatowość polega na tym, iż ten typ ciągnika rolniczego wiąże ze sobą dwie funkcje – możliwość pracy jako ciągników ciężkim terenie oraz pojazd transportowy. W swojej budowie łączy on cechy zarówno ciągnika kołowego jak i tradycyjnego ciągnika gąsienicowego. Dzięki temu można nim łatwo manewrować nawet na niewygodnym terenie oraz przemieszczać się wraz z ciężkim i jednocześnie niezbędnym do pracy dla rolników dodatkowym sprzętem. Nie chcą wydawać pieniędzy na tylko jeden rodzaj ciągnika rolniczego warto zainteresować się ciągnikiem półgąsienicowym.

Ciągnik rolniczy – kupić czy wynająć?

Znając rodzaje ciągników rolniczych z jakim można korzystać podczas pracy na roli warto również zastanowić się nad kosztem takiego przedsięwzięcia. Niezależnie od wybranego modelu czy też nowości wybranego ciągnika rolniczego ceny większości tego typu maszyn sięgają kwot rzędu setek tysięcy złotych. Niestety nie każdego rolnika stać jest w dowolnym momencie na kupno ciągnika rolniczego dlatego też inną opcją skorzystania z tego pojazdu jest jego wynajem.

Wynajem ciągników rolniczych niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim sprzęt wypożyczany jest za znacznie niższą kwotę i tylko do określonych czynności. Wobec tego oprócz wysokiego kosztu zakupu można uniknąć kosztu dbania o odpowiedni stan techniczny pojazdu czy też wszelkich napraw. Po drugie takie rozwiązanie jest przeważnie bardziej bezpieczne. O wypożyczony sprzęt należy dbać ze szczególną starannością, jednak jest on wynajmowany tylko na określoną liczbę dni lub tygodni. Nie ma wobec tego żadnych obaw odnośnie pogorszenia się stanu pojazdu czy też jego uszkodzenia bądź zniszczenia. 

Ciągnik rolniczy - lepiej kupić czy też wynająć?Jednak kupno ciągnika rolniczego również może być lepszym rozwiązaniem w niektórych przypadkach. Przede wszystkim raz zakupiony sprzęt staje się własnością rolnika. Nie ma wobec tego konieczności wypożyczania ciągnika rolniczego kilka razy w ciągu roku czy też obaw, iż aktualnie żaden ciągnik rolniczy nie jest dostępny. Co więcej w razie uszkodzenia bądź zniszczenia pojazdu można ubiegać się o odszkodowanie w formie ubezpieczenia OC. Dzięki temu można pokryć wszelkie koszty związane z naprawą bądź renowacją ciągnika rolniczego. Dodatkowo warto również wiedzieć, iż na zakup ciągnika rolniczego przysługują różne dopłaty lub dotacje. Są one udzielane rolnikom w formie subwencji z budżetu państwa bądź w formie dofinansowania ze środków unijnych. Takie rozwiązanie pozwala na znaczące obniżenie kosztów zakupu ciągnika rolniczego, dzięki czemu więcej rolników będzie mogło pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu.

Podsumowując warto wiedzieć, iż ciągnik rolniczy to inwestycja, która na pewno będzie służyć przez lata. Jednak decyzja o kupnie bądź wynajmie takiego pojazdu powinna być uzależniona od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych rolnika.