Co lombard robi ze złotem? Złoto od zawsze stanowiło doskonały nośnik wartości, a zarazem metal szlachetny, w który zainwestowano z myślą o przyszłych zyskach. Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko rzadkość tego kruszcu, ale też jego piękny wygląd oraz zastosowanie w jubilerstwie, czy chemii przemysłowej.

Mimo to niemal w każdym domu można znaleźć rzeczy wykonane ze złota, a duża część Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy z ich prawdziwej wartości. Jeżeli ktoś posiada złotą biżuterię lub monety, warto odwiedzić najbliższy lombard i uzyskać bezpłatną wycenę dóbr. Warto jednak zastanowić się nad tym, dlaczego lombardy skupują złoto, jaki jest ich model biznesowy i co później dzieje się ze sprzedanym żółtym kruszcem?

Rodzaje złota skupowanego przez lombardy

Mało kto z nas posiada w domu tzw. monety kruszcowe wykonane z niemal czystego złota. To właśnie one stanowią najpopularniejszy sposób na długoterminowe inwestycje w żółty kruszec. Ostatecznie każda z takich monet jest zestandaryzowana, dzięki czemu po weryfikacji jej autentyczności można łatwo sprzedać monetę kruszcową w każdym miejscu na świecie, także w polskich lombardach. Jednak zdecydowaną większość złota sprzedawanego przez Polaków stanowi biżuteria w różnej formie. Oficjalnie w branży mówi się o tym jaki “złoty złom” lub “złom jubilerski”, głównie ze względu na zróżnicowaną gramaturę oraz kształty wyrobów jubilerskich. Warto przy tym zauważyć, że w większości przypadków biżuteria różni się pomiędzy sobą tzw. próbą złota, czyli ilością szlachetnego kruszcu zawartego w wyrobie na jednostkę objętości. Innymi słowy, niektóre wyroby jubilerskie mają w sobie np. 75% czystego złota, a inne np. 33%. Oczywiście przekłada się to na ostateczne właściwości przedmiotów, ale też cenę złota w skupie. Szczegółowo zajmiemy się tym poniżej.

Jakie są najpopularniejsze próby złota w jubilerstwie?

Spośród najpopularniejszych prób złota wykorzystywanych na co dzień przy produkcji wyrobów jubilerskich trafiających do Polski wyróżniamy:

  • próbę 999 zawierającą 99% czystego złota (zdarza się bardzo rzadko)
  • próbę 960 zawierającą 96% czystego złota
  • próbę 750 zawierającą 75% czystego złota (druga najpopularniejsza)
  • próbę 585 zawierającą 58,5% czystego złota
  • próbę 500 zawierającą 50% czystego złota
  • próbę 375 zawierającą 37,5% czystego złota
  • próbę 333 zawierającą 33,3% czystego złota (najczęściej spotykana w jubilerstwie)

Informacje o próbie złota danego wyrobu jubilerskiego można znaleźć zarówno na jego opakowaniu, jak i na samym przedmiocie, gdzie znaleźć można tzw. cechę probierczą, czyli specjalny znaczek informujący o zawartości szlachetnego kruszcu. Niestety nie zawsze możliwe jest samodzielne zlokalizowanie cechy probierczej, szczególnie w przypadku starszych wyrobów jubilerskich. W takiej sytuacji warto odwiedzić najbliższy lombard, w którym za pomocą nieinwazyjnych metod specjalista sprawdzi próbę złota i wyceni przedmiot zgodnie z aktualnymi cenami metali szlachetnych.

Dlaczego lombardy skupują złoto?

Co lombard robi ze złotem?
Co lombard robi ze złotem?

Model działania lombardu opiera się na skupowaniu lub zastawie wartościowych przedmiotów i dóbr. Siłą rzecz złoto zalicza się do tej kategorii, a jego duża popularność, relatywnie stałe ceny oraz ogromny rynek sprawiają, że skup złota jest po prostu opłacalny. Do tego typu miejsc udają się zazwyczaj ludzie potrzebujący albo szybkiej gotówki, albo chcący pozbyć się starej, niepotrzebnej biżuterii czy monet. Ponieważ do wyceny złotych przedmiotów wymagane jest doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza, a także odpowiednie odczynniki chemiczne (kwasy umożliwiające bezinwazyjne ocenienie próby złota), lombard stanowi jedyne miejsce, w którym można sprzedać żółty kruszec i być pewnym, że cena będzie uczciwa. W końcu jak już wspominaliśmy złota biżuteria jest w niemal każdym domu, więc możliwość jej łatwej wyceny i sprzedaży w punkcie znajdującym się w okolicy jest dużą zaletą.

Co dzieje się ze złotem sprzedanym do lombardu?

Dalsze losy złotych monet i biżuterii sprzedanej do lombardu zależą zarówno od strategii biznesowej danego punktu, jak i próby złota danego przedmiotu. Generalnie firmy skupujące metale szlachetne zbierają ich większe ilości, a następnie sprzedają je do hurtowni zajmujących się przetapianiem i odzyskiwaniem złota. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyrobów jubilerskich o niskiej próbie złota i dużej ilości domieszek – ich dalsza odsprzedaż może okazać się trudna, a hurtownie dobrze płacą za wyroby z domieszkami. Duża część lombardów oferuje także możliwość zakupu złotej biżuterii i monet kruszcowych na miejscu. W niektórych przypadkach bardziej im się opłaca sprzedanie złotej rzeczy na miejscu za wyższą cenę, niż sprzedanie złota “na wagę” na złom. Ostatecznie jednak najpopularniejsze okazują się być monety inwestycyjne z czystego złota – ich wysoka cena sprawia, że inwestorzy wolą kupować je w tańszym lombardzie, niż u droższego producenta lub dealera. W końcu złoto to złoto i dopóki jest ono autentyczne nie ma większego znaczenia, gdzie się je kupuje. To właśnie dlatego lombardy prowadzą skup i sprzedaż złota.