Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu OC samochodu? Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak jak pośród tylu różnych ofert ubezpieczenia OC wybrać tą najlepszą? Która polisa OC będzie najkorzystniejszym wyborem dla osoby posiadającej pojazd mechaniczny? Czy warto wykupić dodatkowe polisy: AC oraz NNW, które są dobrowolne?

Jak korzystnie zakupić ubezpieczenie OC?

W Polsce obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia OC samochodu. Polisa OC w bezpośredni sposób chroni przed negatywnymi skutkami kolizji https://www.wycena-oc.pl/ubezpieczenie-samochodu-osobowego/ – wypłaca odszkodowanie dla poszkodowanych osób oraz pokrywa wszystkie koszty związane z naprawą uszkodzonych przez sprawcę pojazdów. Polisa OC zapewni sprawcy zdarzenia drogowego ochronę, czyli nie musi on pokrywać kosztów naprawy czy wypłacać zadośćuczynienia ofiarom kolizji.

Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu OC samochodu?

Zakres działania każdej polisy OC jest regulowany ustawą https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/sosnowiec/. Dlatego też niezależnie od wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego wszyscy kierowcy posiadają taką samą ochronę. Jednak każdy posiadacz pojazdu ma możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnej dla niego oferty ubezpieczenia.  Składka OC najczęściej zapewnia tylko podstawową ochronę. Jednak w cenie ubezpieczenia OC lub  najczęściej za dodatkową opłatą wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje dodatkowe usługi http://www.wycena-oc.pl/ocp-przewoznika/.

Jakie są dodatkowe polisy do ubezpieczenia OC?

Coraz częściej ubezpieczyciele do obowiązkowego ubezpieczenia OC oferują dodatkowe usługi osobowe i/ lub komunikacyjne. Dlatego warto, aby każdy posiadacz pojazdu mechanicznego sprawdził co oferuje jego dobrowolna polisa OC. Posiadacze pojazdów mechanicznych najczęściej decydują się na zakup dodatkowo:

• Autocassco, które zapewnia odszkodowanie właścicielowi pojazdu w przypadku np.: kradzieży, kolizji z winy kierowcy, uszkodzenia przez żywioł czy uszkodzenia pojazdu wynikającego z aktu wandalizmu. Bardzo często jest dodawane do ubezpieczenia OC za niewielką opłatą. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie Autocassco w mniejszej wersji tzw. Mini Casco obejmującej zaledwie maksymalnie trzy zdarzenia;
  • Assistance jest polisą, która zapewnia pomoc techniczną, informacyjną oraz medyczną w razie awarii samochodu bądź wypadku. Polisa Assistance jako dodatek do polisy OC najczęściej obejmuje holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu samochodowego https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/katowice/ bądź jeśli to możliwe naprawę samochodu na miejscu. W podstawowych wersjach pakiet Assistance jest bardzo ograniczony liczbą kilometrów.
  • NNW obejmuje ochronę życia i zdrowia nie tylko kierowcy, lecz również pasażerów danego pojazdu mechanicznego. Wysokość wypłaty NNW zależy nie tylko od wysokości  procentu uszczerbku na zdrowiu, lecz również sumy ubezpieczenia.
  • Zielona Krata w przypadku większości polis OC jest oferowana za darmo. Zielona karta jest odpowiednikiem polskiego OC w niektórych krajach takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Izrael, Iran, Macedonia, Maroko, Rosja, Ukraina, Mołdawia, Czarnogóra, Tunezja, Turcja.
  • ochrona szyb oraz opon- często ten rodzaj ubezpieczenia można rozszerzyć o dodatkowe elementy pojazdu; jednak ubezpieczenie to posiada pewne ograniczenia zależne bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Jak wybrać dobrą ofertę ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Niestety płaci je mniej niż połowa polskich kierowców. Przyczyną tego stanu rzeczy jest dość spory koszt ubezpieczenia AC. Jednak nie warto rezygnować z ubezpieczenia AC, ponieważ ubezpieczenie to bezpośrednio dotyczy ubezpieczanego pojazdu. Czyli w przypadku zdarzenia drogowego, którego sprawca posiada ubezpieczenie AC otrzyma  on pomoc oraz odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela AC. Ubezpieczenie AC zazwyczaj obejmuje zdarzenia takie jak:

• uszkodzenie pojazdu podczas zderzenia ze zwierzęciem
  • uszkodzenie pojazdu na skutek zderzenie z innym pojazdem czy obiektem
  • kradzież
  • włamanie
  • różne akty wandalizmu

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia AC jest trudny. Przy wyborze należy się kierować przede wszystkim zakresem ochrony ubezpieczenia. Niestety im szerszy zakres ubezpieczenia tym wyższa jest składka.

Jakie jest najlepsze ubezpieczenie OC?

Naturalnie najlepsze jest to ubezpieczenie OC, które spełnia wszystkie wymagania właściciela pojazdu. Najlepiej jest, gdy oferowana polisa OC jest nie tylko tania, lecz również proponowana przez zaufane towarzystwo ubezpieczeniowe. Wiele ubezpieczycieli proponuje dodatkowe ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia OC. Jednak wtedy polisa OC jest droższa. Posiadacz samochodu przed podpisaniem ubezpieczenia OC powinien porównać wszystkie dostępne oferty https://www.najlepsze-ubezpieczenie.pl/ na rynku i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Wielu posiadaczy pojazdów wybiera najczęściej najtańsze ubezpieczenia OC ze względu, iż zakres polisy OC regulowany ustawową. Jednak dla tych osób często o wiele trudniejszy jest wybór dodatkowego ubezpieczenia np: assistance, AC czy NNW. Zakresy polis dodatkowych z reguły różnią się między sobą. Jednak, osoba, która zakupuje dodatkową polisę powinna się zapoznać z sytuacjami w których odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego jest wyłączona.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B