Jak upamiętnić zmarłego pupila? Jeśli opiekujesz się zwierzęciem domowym, to doskonale wiesz, że kiedyś przyjdzie pora na przekroczenie tęczowego mostu. Warto zastanowić się wcześniej, jaki sposób pochówku chcesz zapewnić pupilowi, aby móc przygotować się na koszty z tym związane.

Oczywiście, ciało można zutylizować w lecznicy weterynaryjnej, jednak nie zostanie wtedy żadna pamiątka po zwierzaku. Jednak krematoria dla zwierząt zapewniają godne pożegnanie i traktowanie ciała z szacunkiem. Większość z nich ma możliwość umieszczenia urn z prochami na specjalnym cmentarzu, którzy później odwiedzają właściciele. Oprócz ewentualnej mogiły, krematoria dla zwierząt oferują szereg opcji które będą wyjątkową upamiętniać zmarłego przyjaciela. Sprawdź, które firmy w Polsce mają dla ciebie najkorzystniejsze rozwiązania.

Urny

Jeśli właściciel zdecyduje się na kremację indywidualną zwłok zwierzęcia, to będzie musiał wybrać odpowiednią urnę. Przekrój jest ogromny, ponieważ urna może być stworzona praktycznie z każdego materiału. Kształty także bardzo się różnią – może wyglądać jak statuetka kota czy mieć zdobienia z łapkami. Zależnie od danej firmy mamy do wyboru kilku producentów. Najbardziej podstawowe urny zaczynają się cenowo od około 200 zł. Pod uwagę należy wziąć wielkość pupila, ponieważ urna na prochy dla chomika będzie zdecydowanie tańsza, niż taka dla dorosłego psa. Najmniejsze mogą kosztować zaledwie 20 zł. Rodzaj urn dostępnych w Polskich krematoriach dla zwierząt:

  • ceramiczne lub z powłoką ceramiczną – najpopularniejsza opcja wśród właścicieli, mogą mieć wzory (najczęściej są to łapki) lub pozostać gładkie, a także być w kształcie zwierzęcia, serduszka, gwiazdki czy łapki;
  • z mosiądzu i innych metali – są droższe, ale trwalsze niż ceramiczne, istnieje także większa możliwość przyozdobienia takich urn, np. kryształami. Mają również większy wybór, jeśli chodzi o kształty. Znajdziemy wśród nich takie, które udają ptaszki czy motyle;
  • z włókna szklanego – charakteryzują się wysoką wytrzymałością i trwałością oraz dekoracyjnością. Podczas produkcji nakłada się na nie wzory z masy perłowej, a następnie są ręcznie malowane. To najbardziej kolorowa opcja;
  • biodegradowalne – mają kulisty lub podłużny kształt, a zrobione są z materiałów, które w pełni rozkładają się w glebie. Ekologiczna alternatywa, która nie pozostawia po sobie żadnych toksycznych substancji;
  • drewniane – ten klasyczny rodzaj urn jest robiony na zamówienie, więc gwarantują wysoką jakość;

Biżuteria

Prochy po pupilu można nosić ciągle przy sobie w wybranej biżuterii. Firmy również mają spory przekrój takich wyrobów jubilerskich. Dostępne są bransoletki i naszyjniki z zawieszkami w wielu kształtach – kotów, psów, łapki, kostki czy serduszka. Zamiast prochów na zawieszce można umieścić odcisk łapki przyjaciela. Inną, ciekawą opcją jest zatopienie prochów lub futra zwierzęcia w biżuterii przy użyciu żywicy. W tym wypadku oferowane są także pierścionki.

Niektóre firmy proponują stworzenie diamentu jedynie z prochów lub sierści. Tak wyjątkowy kamień można umieścić w biżuterii lub pozostawić jako ozdobę. Tego typu diamenty mają możliwość dostosowania koloru na życzenie klienta, a także wielkości, kształtu szlifu, oprawy i ewentualnej inskrypcji, która jest laserowo grawerowana na rancie klejnotu.

DNA

Jak upamiętnić zmarłego pupila?
Jak upamiętnić zmarłego pupila?

Zachowanie DNA swojego pupila jest bardziej naukowym podejściem do sprawy, ale stanowi również ciekawą i miłą pamiątkę. Krematorium dla zwierząt Animal Park oferuje wyizolowanie łańcucha DNA, a następnie umieszczenie go w specjalnie przygotowanej próbówce. Razem z DNA w naczyniu znajduje się roztwór, który ma za zadanie hamować czynniki mogące je uszkodzić. Do zestawu dołączony jest certyfikat, potwierdzający utrwalenie DNA, ozdobne pudełko i obramowana fotografia obrazu DNA w formacie A4. Dostępna jest także dodatkowa opcja w postaci kodu życia na płótnie. Inne krematorium, Dolina Spokoju, ma w ofercie możliwość wyodrębnienie DNA z próbki zwierzęcia i umieszczenie wszystkich danych o nim na certyfikacie.

Odcisk łapy

Zdecydowana większość krematoriów dla zwierząt ma pamiątki, które przedstawiają unikalny odcisk łapki pupila. Odcisk zwykle jest atramentowy i umieszczony na obrazie w ramie. Jest także możliwość odciśnięcia łapki w masie modelinowej o różnych kolorach: czerwonym, czarnym, białym, niebieski i fioletowym. Ten rodzaj odcisku również można oprawić lub przechowywać w ozdobnym pudełku. Alternatywą jest odcisk w masie ceramicznej, który stawia się na półce jak fotografię. Masa ceramiczna ma podobny przekrój kolorystyczny, co modelinowa: szary, czerwony, zielony i fioletowy.

Kryształ pamięci

To jedna z najbardziej oryginalnych i ozdobnych pamiątek, które można wykonać z użyciem prochów po ukochanym zwierzaku. Znajduje się w ofercie krematorium dla zwierząt Pamiętaj o Mnie. Kryształy są tworzone z najwyższej jakości szkła oraz małej ilości prochów układających się wewnątrz w fantazyjne wzory. Istnieje kilka różnych kształtów, ale każdy z nich przypomina kryształ. Na jednej z wersja można także umieścić imię i wygrawerowane popiersie pupila. Pamiątka sprawdzi się również jako niewielka ozdoba pomieszczenia. Do kryształu jest dołączony certyfikat, który potwierdza autentyczność, a każdy z nich ma swój unikalny kod rejestracyjny.