Jak układać kostkę brukową – uważasz, że warto zdecydować się na kostkę brukową? Coraz więcej osób wybiera takie materiały. Dzięki temu można zwiększyć swój komfort, a także poprawić kwestie wizualne. Sam zakup to jedno. Aby czerpać korzyści z tego zagadnienia, kostka brukowa musi być później odpowiednio ułożona. Sprawdź, jak to zrobić!
Przygotuj odpowiednie materiały i narzędzia
W pierwszej kolejności trzeba zdecydować się na zakup stosownej ilości asortymentu. W związku z tym należy wykonać pomiary. Dzięki temu będziesz wiedział, jak dużo kostki brukowej kupić. Tak samo możesz określić potrzebną liczbę krawężników. Sama kostka brukowa powinna być wyselekcjonowana m.in. pod kątem wytrzymałości, rodzaju faktury, odporności na ścieranie, czy kwestii kolorystycznych. Ważna jest także objętość materiału na podbudowę. Szacuje się, że należy mieć około 300 kg/m2 nawierzchni. Co jeszcze kupić? Odpowiednio dużo piasku i cementu. Czasami przydają się także akcesoria do odprowadzania wody. Nie zapominaj o niezbędnych narzędziach i akcesoriach. Eksperci zalecają tutaj przygotowanie szpadla, taczki, ręcznego ubijaka, grabi, długiej miarki, poziomicy, palików i sznura (do wyznaczenia terenu pracy i poszczególnych odległości).
Ważne jest korytowanie i osadzenie krawężników
Masz już przygotowane materiały, sprzęty, narzędzia i akcesoria? Warto przygotować sobie także plan pracy i wytyczyć, gdzie będzie się ona odbywała. Ułatwi to realizację całego zadania. Następnie trzeba zająć się tak zwanym korytowaniem. Chodzi o usunięcie (na głębokość około 20 cm) warstwy gruntu wzdłuż przebiegu planowanej ścieżki. Jak masz zamiar wykonać podjazd dla samochodów osobowych, to wówczas głębokość korytowania powinna być większa (o około 10 cm). Bardzo istotną rolę odgrywają tutaj krawężniki. Dzięki nim kostka brukowa nie zaczyna „rozjeżdżać się” na boki. A przy okazji nie trzeba martwić się tym, że np. ziemia z powierzchni obok (tej nieutwardzonej) zacznie brudzić kostkę brukową.
Podbudowa powinna być odpowiednio wyrównana
Kolejnym krokiem jest utworzenie podbudowy przy pomocy stabilnego kruszywa. Jej grubość zależy głównie od rodzaju gruntu oraz przewidywanego obciążenia. Spore znaczenie ma także głębokość korytowania. W formie podbudowy – pod duże obciążenia – bardzo dobrze sprawdza się drogowe kruszywo łamane, betonowe albo gruboziarnista pospółka. To nie koniec. Na warstwie podbudowy powinna znajdować się powierzchnia, która ma za zadanie wyrównać podłoże pod kostkę i zapewnić odpowiednią stabilizację. Jeśli chodzi o warstwę podkładową, to tutaj najlepiej nadaje się piasek płukany. Osoby, które przygotowują się do układania kostki brukowej, nie mogą zapominać o wyrównaniu podkładu. Te wszystkie czynności mają bardzo duże znaczenie. Eksperci podkreślają, że przygotowanie się do właściwego zadania sprawi, że późniejsza praca jest realizowana nie tylko w miarę szybko, ale przede wszystkim precyzyjnie. Dzięki temu można potem liczyć na satysfakcjonujące efekty końcowe.
Jak układać kostkę?
Jeśli podkład będzie wyrównany, to czas na ten krok. Rekomenduje się układanie kostki brukowej poprzecznymi rzędami. Jeśli ułożysz już jakiś fragment, to możesz na nim uklęknąć, by zająć się kolejnymi częściami. Kostka brukowa https://www.dom-pl.com/kostka-brukowa-oferta/ nie powinna być wkładana na siłę. Warto zatem posiadać chociaż minimalny luz. Dobrze byłoby o tym pomyśleć już w momencie projektowania. Aby praca przebiegała zatem sprawnie, warto mieć przygotowany wcześniej plan i zrobić dokładne zakupy. Chodzi o to, by posiadać odpowiednio dużo wersji połówkowych. Docinanie kostek powinno być zaś realizowane jak najrzadziej. Czasami jednak nie ma innego wyjścia. W takim przypadku przydaje się szlifierka kątowa. Pamiętaj o tym, aby kostka brukowa była unieruchomiona w czasie wykonywania tego zadania. Dzięki temu uda Ci się precyzyjnie dociąć elementy pod konkretne gabaryty. Warto zadbać także o swoje bezpieczeństwo. Dobrze byłoby zatem posiadać – w czasie realizowania tego zadania – nie tylko odpowiednie rękawiczki zapewniające mocny, solidny i pewny chwyt szlifierki kątowej. Zabezpiecz także oczy przed pyłem. W tym celu świetnie nadaje się np. maska ochronna.
O co dodatkowo zadbać?
Fachowcy od tej dziedziny zaznaczają, że trzeba jeszcze pomyśleć o zagęszczeniu podłoża. Do tego bardzo dobrze sprawdza się np. wibrator płytowy. Dzięki niemu można uzyskać wiele korzyści. Chodzi zaś przede wszystkim o równomierne osiadanie położonych elementów. Spore znaczenie ma także uzyskanie równej powierzchni konkretnego traktu. Niektórzy w czasie korzystania z wibratora płytowego dążą również do tego, by ścieżka była po obu stronach nieco nachylona (nie jest to jednak tutaj obligatoryjne). Co jeszcze Cię czeka? Finałowym zadaniem jest rozsypanie na położonej powierzchni stosunkowo drobnego piasku. Po co się to robi? Piasek zacznie wnikać w szczeliny i ustabilizuje kostki pomiędzy sobą. Później warto zmieść nadmiar piasku z powierzchni frontowej. I gotowe. Aby długo cieszyć się walorami wynikającymi z posiadania kostki brukowej, należy pomyśleć o odpowiednich impregnatach.
Dom-pl kostka brukowa |
Podleśna 2 |
73-110 Stargard |
667750228 |
www.dom-pl.com |