Jak wyczyścić sztuczne białe kwiaty? Sztuczne kwiaty są wygodną alternatywą dla swoich naturalnych odpowiedników. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie hodowla żywych roślin doniczkowych mogłaby sprawiać problem. Sztuczne rośliny nie potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia, nie trzeba ich podlewać i lepiej znoszą wahania temperatur.

Sztuczne kwiaty do wazonu nie więdną po kilku dniach, cieszą przez długi czas swoim eleganckim wyglądem. Pomimo swojej trwałości, również sztuczne rośliny wymagają czasem pielęgnacji i czyszczenia. Wielu osobom wydaje się, że wyczyszczenie białych sztucznych kwiatów może być dość uciążliwe. Jak wyczyścić białe sztuczne chryzantemy, kwiatową girlandę czy doniczkową orchideę, idealnie naśladującą swój żywy odpowiednik?

Od czego zacząć czyszczenie białych sztucznych kwiatów?

Jeśli chcemy mieć sztuczne kwiaty jak żywe, musimy zadbać o ich regularne oczyszczanie z kurzu. Gromadzący się kurz sprawia, że kwiaty tracą cały urok. Dodatkowo, gruba warstwa kurzu zalegająca na płatkach czy liściach przez dłuższy czas może doprowadzić do powstanie trwałych, trudnych do usunięcia zabrudzeń. Szczególnie w przypadku białych kwiatów tekstylnych czy dodatków florystycznych do stroików może mieć to duże znaczenie. Stąd też ważne jest regularne pozbywanie się  osadzającego się na kwiatach kurzu. Jak się go pozbyć? Można użyć specjalnej miotełki lub szczoteczki do kurzu. Dobrym pomysłem będzie również  zastosowanie do tego celu pędzla malarskiego o długim, miękkim włosiu.  Kurz można również wydmuchać suszarką do włosów, nastawioną na chłodny strumień powietrza.

W przypadku kwiatów silikonowych, polimerowych lub wykonanych z innych tworzyw sztucznych, kurz usunąć można również za pomocą nawilżanych chusteczek. Chusteczki z lanoliną nadadzą sztucznym kwiatom dodatkowo połysk.

Jak usunąć plamy z białych kwiatów tekstylnych?

Jak wyczyścić sztuczne białe kwiaty?
Jak wyczyścić sztuczne białe kwiaty?

Białe, ekskluzywne sztuczne kwiaty doniczkowe, takie jak np. orchidee, o tekstylnych kwiatach, również wymagają czyszczenia. Co jednak zrobić, jeśli na białych kwiatach powstaną trudne do usunięcia plamy? Dobrym pomysłem będzie zastosowanie pasty z sody oczyszczonej i wody. Wystarczy wymieszać kilka łyżek sody z taką ilością wody, aby powstała dość gęsta pasta. Następnie, mieszankę nakłada się na zabrudzenie za pomocą pędzelka i pozostawia do wyschnięcia. Na koniec wystarczy usunąć pozostałość proszku za pomocą pędzla lub szczoteczki. Soda ma właściwości wybielające, można jej więc użyć również ma całych kwiatach, dla odświeżenia ich koloru. Można również użyć specjalnych preparatów do czyszczenia kwiatów, dostępnych w sklepach lub hurtowniach sprzedających  akcesoria florystyczne. Sprawdzą się także produkty do czyszczenia dywanów oraz obić tapicerskich. Ważne, aby nie nasączać kwiatów zbyt mocno wodą, ponieważ mogłoby to doprowadzić do utraty kształtu.

Zabrudzenia z białych kwiatów tekstylnych można również usuwać specjalnymi odplamiaczami do tkanin w proszku lub w sprayu. Ważne, aby wybierać produkty odpowiednie do tkanin delikatnych. Warto również sprawdzić trwałość materiału, nanosząc odplamiacz na niewielkiej, mało widocznej powierzchni kwiatu.

Jak pielęgnować kwiaty silikonowe?

Pielęgnacja kwiatów silikonowych, polimerowych lub wykonanych z innych tworzyw sztucznych, jest zadaniem dość prostym. Po usunięciu warstwy kurzu, kwiaty można myć pod bieżącą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Na koniec wystarczy użyć specjalnego środka nabłyszczającego. Jeśli nie posiadamy preparatu dedykowanego do pielęgnacji sztucznych kwiatów, sprawdzi się również środek do nabłyszczania tapicerki samochodowej. Jeśli kwiaty, które chcemy wyczyścić, są zbyt duże, aby przenosić je do brodzika prysznica, można je umyć wilgotną gąbką, płucząc ją często w letniej wodzie z delikatnym detergentem. Po wytarciu i nabłyszczeniu ekskluzywne sztuczne kwiaty znów będą wyglądać jak żywe!

Na co uważać podczas czyszczenia białych kwiatów?

Czyszczenie białych kwiatów sztucznych nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy usunąć kurz, ewentualnie zastosować sodę do usuwania plam lub środek do nabłyszczania i gotowe. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, do czyszczenia białych kwiatów nie należy stosować wybielaczy na bazie chloru. Preparaty te co prawda mają właściwości wybielające, jednak ich dłuższe stosowanie lub niedostateczne wypłukanie może powodować żółknięcie tkanin. Dodatkowo, produkty na bazie chloru są środkami bardzo silnie działającymi, mogącymi zniszczyć delikatny materiał, z którego wytwarza się kwiaty.

Po drugie, nie należy zamaczać kwiatów tekstylnych, ponieważ pod ciężarem wody mogą stracić swój pierwotny kształt i ich uratowanie może później okazać się niemożliwe. Warto również pamiętać o tym, że kwiaty w kolorze białym są dużo bardziej podatne na zabrudzenia – stąd też konieczne jest regularne usuwanie kurzu. Niewielkie zabrudzenia łatwo jest usunąć, ale większe, utrwalone plamy mogą być kłopotliwe.

W przypadku sztucznych kwiatów, które maja stanowić ozdobę na zewnątrz – na przykład chryzantem – warto zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci specjalnym impregnatem. Można go nabyć w sklepach florystycznych, chociaż równie dobrze sprawdzi  się bezbarwny  impregnat do obuwia.