Jaką przewagę mają płytki nad panelami? Urządzanie i wykończenie mieszkania czy domu to wiele pracy, jednak musi ona być dokładnie określona i zaplanowana, by efekt końcowy był zadowalający. Jednym z podstawowych elementów takiego remontu są oczywiście podłogi, które oprócz oczywistych walorów wizualnych, powinny być również praktyczne i wytrzymałe. Jakie opcje mamy do wyboru, i dlaczego płytki są niekiedy lepsze od paneli? 

Podstawowa różnica między płytkami a panelami

Choć gusta zdecydowanie pozostają różne, to płytki i panele są głównymi faworytami pod względem popularności wyboru, mimo wielu innych alternatyw na pokrycie posadzki które oferują sklepy budowlane. Płytki i panele są trwałe, dobrze wyglądają, a przede wszystkim są stosunkowo tanie https://ceramixplytki.pl w porównaniu np. z gresem. Dodatkowo praktycznie każdy sklep oferuje raz na jakiś czas outlet płytek, gdzie za bardzo atrakcyjną cenę można zakupić wybrany kolor i wzór tych materiałów. Jest to doskonała okazja na zaoszczędzenie pieniędzy, szczególnie jeżeli mamy dość okrojony budżet na remont podłóg. By porównać płytki i panele, trzeba najpierw wskazać podstawowe różnice między nimi – panele podłogowe niewiele wspólnego mają z prawdziwym, litym drewnem – panel podłogowy ma wbudowany rdzeń z prawdziwego drewna, a jest on otoczony laminatem ze sprasowanego drewna. Zatem można stwierdzić, że jedyne co panele podłogowe mają wspólnego z prawdziwymi deskami drewnianymi, to wygląd. Dodatkowo panele stosunkowo szybko się ścierają, i wystarczają na nie dłużej niż ok. 10 lat, chyba że są one w pomieszczeniu mało uczęszczanym. Płytki z kolei, mimo swojej kruchej konstrukcji która łatwo stłuc trzymając w rękach, są zdecydowanie trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia niż panele podłogowe. Kojarzą się zdecydowanie z prostotą i klasyką pasującą praktycznie do każdego stylu. I choć panuje przekonanie, że płytki  z reguły są znacznie droższe niż panele, to outlet płytek organizowany jest raz na jakiś czas praktycznie w każdym sklepie budowlanym, co pozwala sporo zaoszczędzić. Dodatkowo pod płytkami można ułożyć ogrzewanie podłogowe, co nie jest zalecane w przypadku paneli.

Gdzie warto zaopatrywać się w płytki?

Jaką przewagę mają płytki nad panelami?
Jaką przewagę mają płytki nad panelami?

Za pośrednictwem zakupów internetowych można kupić dosłownie wszystko, z płytkami podłogowymi włącznie. Stanowi to dość wygodną alternatywę dla sklepów stacjonarnych, choć zdecydowanie częściej wolimy osobiście obejrzeć tak istotny element wykończenia wnętrza domu, by kupić dokładnie to, co nam się podoba. Jednak w większości przypadków zakupy w Internecie są znacznie tańsze nawet po dodaniu kosztów wysyłki, i tyczy się to także zakupów budowlanych. Dzieje się tak oczywiście poprzez marżę którą zwykle dodaje do regularnej ceny sklep stacjonarny, dlatego jeżeli zależy nam na ograniczeniu wydatków, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę taką alternatywę. Outlet płytek można znaleźć bez większych problemów zarówno stacjonarnie jak i w internetowych sklepach budowlanych, a wystawiane są tam najczęściej końcówki danych kolekcji płytek i dodatków, stąd ich atrakcyjna cena. Należy jednak pamiętać o tym, by podczas kupowania płytek zawsze kupić kilka dodatkowych ponad plan, mimo że najczęściej w sklepach można kupić nawet jedną sztukę, jeżeli któraś się rozbije np. w czasie transportu do domu. Kilka dodatkowych płytek można schować w domu, ponieważ czasem może zdarzyć się, że któraś pod wpływem uderzenia np. spadającego krzesła czy innego cięższego przedmiotu, zwyczajnie się stłucze i powstaną mało estetyczne pęknięcia, które prowadzą do odpadnięcia praktycznie całej płytki. Tu znów sprawdzić może się oczywiście outlet płytek, gdzie łatwo dokupić brakującą część, jednak zdecydowanie warto być zabezpieczonym od takich wypadków.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się płytki?

Choć w gestii każdego właściciela domu leży ostateczny wybór posadzek w swoim domu, nie we wszystkich pomieszczeniach zarówno panele jak i płytki mogą się sprawdzić. Kuchnia, łazienka i WC to zdecydowanie nie są miejsca, w których panele zdadzą egzamin – pomieszczenia te zwykle są wilgotne, a środowisko na tyle kwaśne, że panele mogłyby szybko spróchnieć i zacząć się deformować, dlatego tam o wiele lepsze będą płytki, które pozostają obojętne na takie czynniki zewnętrzne. Warto wybrać płytki które są antypoślizgowe, szczególnie w kuchni i łazience https://ceramixplytki.pl/11-dekoracje, ponieważ wilgoć osiadająca na ich powierzchni lub wyjście spod prysznica ociekając wodą może skończyć się bolesnym poślizgnięciem i upadkiem. Outlet płytek w każdym sklepie budowlanym również najczęściej oferuje opcję antypoślizgową dla tych produktów, co jest bardzo przydatne właśnie w wyżej wymienionych pomieszczeniach. Jeżeli chodzi natomiast o sypialnię, to zdecydowanie odradzane są płytki bez ogrzewania podłogowego przez wzgląd na ich zimne uczucie, szczególnie kiedy dotyka się ich zimnej powierzchni gołą stopą. Ostateczny wybór jest kwestią całkiem indywidualną, jednak warto mieć na względzie wyżej opisane kwestie, które mogą zaważyć na zakupie i satysfakcji z przeprowadzonego remontu posadzek.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl